Bitcoin
Bitcoin

بیت کوین

اطلاعات کلی

43762.3 1978 (%4.52)
نام Bitcoin
نام فارسی بیت کوین
نماد btc
وبسایت https://bitcoin.org/
به روزرسانی ۱۴۰۲/۹/۱۵ ۰۷:۲۰:۰۴

مارکت

رنک #1
آخرین قیمت 43762.3
حجم ۲۴ ساعت 37177274206
مارکت کپ 858507000000
دامیننس مارکت کپ 53.6761

درصد تغییرات

تغییرات ۱ ساعت % 0.05
تغییرات ۲۴ ساعت % 4.52
تغییرات ۷ روز % 15.601
تغییرات ۳۰ روز % 25.639
تغییرات ۶۰ روز % 57.321
تغییرات ۹۰ روز % 70.497

تحلیل تکنیکال Bitcoin

در مورد بیت کوین

نقد و بررسی تخصصی بیت کوین

با سرعت گرفتن پیشرفت تکنولوژی، تبادلات و معاملات جامعه به سمت فضای دیجیتال هدایت می‌شود. پول های کاغذی به کارت های اعتباری تبدیل شدند و انتقال ارز از طریق اینترنت ممکن شد. در سال 2009 اولین ارز دیجیتال با فناوری انقلابی بلاک‌چین که آن‌را غیر قابل هک می‌سازد، متولد شد. ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin) به عنوان اولین رمزارز و پادشاه ارز های دیجیتال، معاملات غیرمتمرکز را فراهم ساخت. امروزه بیت‌کوین در بسیاری از معاملات میان بیزینس های مختلف استفاده می‌شود و بیشترین تسلط بازار را در اختیار دارد. اما بیت‌کوین چه تکنولوژی و ویژگی هایی دارد که صاحبان کسب و کارهای بزرگ از آن برای معاملات خود استفاده می‌کنند. در این مطلب هلدینگ آلنداینوست به این موضوع می‌پردازد. 

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین ارز دیجیتالی است که توسط یک شبکه زنجیره‌ای به نام بلاک‌چین رمزنگاری شده است. هر ارز دیجیتال نوعی نقدینگی یا وجه پرداختی است که خارج از کنترل هر سازمان یا مقام طراحی شده است. این ویژگی رمزارزها نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌ها را منتفی می‌سازد. بیت‌کوین اولین کالای رمزنگاری بلاک‌چین است که می‌تواند مانند پول نقد برای انجام تراکنش با امنیت بالا استفاده شود. تجارت بیتکوین بدون هیچگونه مداخله کارگزاران، واسطه‌ها و به صورت ناشناس انجام می‌شود بنابراین هیچ نوع نشان یا آدرسی از تراکنش باقی نمی‌ماند.

تاریخچه بیتکوین

ارز دیجیتال بیت‌کوین (BTC) اولین رمزارز بود که در سال 2009 ایجاد شد و تا امروز محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان باقی مانده است. بیت‌کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که مبتنی بر بلاک‌چین عمل می‌کند و به هیچگونه سازمان و واسطه ای تکیه نمی‌کند. این ارز دیجیتال توسط شبکه‌ای از کاربران که تراکنش‌ها را تأیید و ثبت می‌کنند، تامین می‌شود. بیت‌کوین جایگزینی برای ارزهای فیات مانند دلار آمریکا است که توسط دولت‌ها و بانک های مرکزی کنترل می‌شود. تراکنش‌ها از طریق فرآیندی به نام مکانیزم اجماع اثبات کار تأیید می‌شوند. ماینرهای بیت‌کوین برای تأیید تراکنش‌ها با حل توابع پیچیده ریاضی با استفاده از رایانه های قدرتمند رقابت می‌کنند. برخی از علاقه‌مندان به بیتکوین، رمزارز را به عنوان یک دارایی سرگرم کننده برای تجارت می‌بینند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که در نهایت می تواند به ارز جهانی دنیای دیجیتال تبدیل شود. شکی نیست که بیت‌کوین از زمان پیدایش محبوبیت خود را افزایش داده است، اما در سال های نخستین، چندین نقص و ایرادات کلیدی این رمزارز نیز آشکار شد.

نحوه کارکرد بیت‌کوین

فناوری زیربنایی بیت‌کوین، بلاک‌چین است که نوعی دفتر کل (Ledger) دیجیتال است. از آنجایی که ارز های دیجیتال نوعی نقدینگی آنلاین هستند، شما از نظر فیزیکی مانند پول نقد مالک آن‌ها نیستید. شما از طریق کلید خصوصی نسبت به آن مالکیت دارید. این کلید خصوصی شما را قادر می سازد از بیتکوین استفاده کنید، بنابراین، مطمئن شوید که کلید خصوصی را در مکانی امن ذخیره می کنید. به طور کلی، شما صاحب بیت‌کوین به شکل داشتن مجموعه ای از کلید های خصوصی منحصر به فرد هستید. علاوه بر این، بیت کوین تحت چاپ اسکناس یا استخراج سکه نیست و کاملاً خود مختار است. این رمزارز تحت کنترل هیچ موسسه مالی، بانک یا حوزه قضایی نیست.

همچنین، به دلیل ناشناس بودن آن، هیچ جزئیاتی از تراکنش یا کاربر ثبت نمی‌شود. تراکنش‌ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ بیت‌کوین شکل می‌گیرند. به زبان ساده، ماینینگ یک روش استخراج است. در این روش استخراج، الگوریتم های محاسباتی به بخشی از یک معمای چالش برانگیز ریاضی تبدیل می‌شوند و زمانی که هر الگوریتم حل می‌شود، یک بلوک ماینینگ استخراج می‌شود.

آیا بیت کوین امن است؟

همانطور که اشاره شد، بیت‌کوین بر اساس نوعی رمزنگاری امنیت سازی شده است. رمزنگاری پشت بیت‌کوین بر اساس الگوریتم SHA-256 طراحی شده است که توسط شبکه زنجیره‌ واری به نام بلاک‌چین اجرا می‌شود. شکستن این الگوریتم غیرممکن است، چراکه کلید های خصوصی که برای امن سازی این الگوریتم استفاده شده است از تعداد اتم های جهان بیشتر است! چندین مورد برجسته از هک شدن صرافی های بیت‌کوین و سرقت وجوه وجود داشته است، اما این سرویس ها همواره ارز دیجیتال را از طرف مشتریان ذخیره می‌کردند. در این موارد شبکه خصوصی بیت‌کوین نبود که مورد حمله قرار گرفت، بلکه وب‌سایت های صرافی بود که کلید های رمزارزها را در اختیار داشتند.

به طور فرض، اگر فردی بخواهد شبکه بیت‌کوین را هک کرده و مالک آن شود می‌بایست بیش از نیمی از بلوک های موجود در بلاک‌چین بیت‌کوین را تحت کنترل خود درآورد. اما با سرعت انجام تراکنش‌ها و ایجاد شدن بلوک های جدید، این کار غیرممکن است. بنابرآنچه عنوان شد، شبکه بیت‌کوین به علت خودگردان بودن از امنیت بالایی برخوردار است. اما غیرمتمرکز بودن این سیستم گاهی باعث ایجاد معایب نیز می‌شود. هر فردی که در تراکنشی نسبت به کیف‌پول خود اشتباه کند، برای مثال ارزی را به آدرس اشتباهی انتقال دهد، هیچگونه پشتیبانی برای پیگیری وجود ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود اطلاعات مهم کیف‌پول خود را در جایی قابل اطمینان ذخیره کنید و هنگام انتقال ارزها به آدرس مقصد توجه داشته باشید.

از کجا بیت کوین بخرم؟

برای خرید بیتکوین شما می‌توانید با افراد حقیقی که ارز های دیجیتال برای فروش دارند معامله کنید، یا می‌توانید از سایت های معتبر (صرافی های ارز دیجیتال) استفاده کنید. توصیه ما استفاده از صرافی های معتبر ارز دیجیتال است چراکه با توجه به کلاهبرداری هایی که در این زمینه دیده شده، بهتر است از فضایی امن و قابل اعتماد خرید کنید تا فردی حقیقی که هیچ شناختی نسبت به وی نداشتید.

جمع‌بندی

در سال 2009 اولین ارز دیجیتال با فناوری انقلابی بلاک‌چین که آن‌را غیر قابل هک می‌سازد، متولد شد. ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin) به عنوان اولین رمزارز و پادشاه ارز های دیجیتال، معاملات غیرمتمرکز را فراهم ساخت. امروزه بیت‌کوین در بسیاری از معاملات میان بیزینس های مختلف استفاده می‌شود و بیشترین تسلط بازار را در اختیار دارد. بیت‌کوین ارز دیجیتالی است که توسط یک شبکه زنجیره‌ای به نام بلاک‌چین رمزنگاری شده. هر ارز دیجیتال نوعی نقدینگی یا وجه پرداختی است که خارج از کنترل هر سازمان یا مقام طراحی شده است. این ویژگی رمزارزها نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌ها را منتفی می‌سازد.

آخرین اخبار و مطالب مرتبط با بیت کوین

برخی از اخبار، آموزش ها و مطالب مربوط به بیت کوین را مشاهده کنید

بازی دسنترالند
بازی دسنترالند

به طور کلی بازی های متاورسی طرفداران بسیار زیادی به خود جذب کرده اند و تعداد این بازی ها روز به روز در حال افزایش است. بازی دیسنترالند از بازی های محبوب متاورسی است که روش های درآمدی متنوعی را برای کاربران خود در نظر گرفته است و در این مقاله به شکل جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

صرافی گیت ای یو
صرافی گیت ای یو

صرافی گیت ای یو نیز از صرافی های ارزدیجیتال معتبر و قدیمی است که خدمات متنوعی را به مخاطبان خود ارائه می دهد. اگر به دنبال یک صرافی قابل اعتماد هستید، صرافی گیت به شما عزیزان پیشنهاد می شود.

صرافی ال بانک
صرافی ال بانک

صرافی های ارزدیجیتال یکی از پلتفرم هایی هستند که برای ورود به مسیر رمزارزها ضروری است. یکی از صرافی های قابل اعتماد و معتبر صرافی ال بانک است که هلدینگ آلنداینوست در این محتوا به بررسی دقیق آن پرداخته است.

کیف پول مای سلیوم
کیف پول مای سلیوم

کیف پول مای سلیوم یکی از برترین کیف پول های معتبر است که اعتبار جهانی داشته و خدمات ویژه ای را به کاربران خود ارائه می دهد که در این محتوا به شکل کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)
اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

امروزه بازار های مالی توجه بسیاری را به خود جلب نموده‌ اند. در بازار های بسیاری همچون بازار کریپتو، بورس و یا فارکس از ابزار های متعددی برای پیش بینی روند بازار سود برده می‌شود....

صرافی ام اکس سی
صرافی ام اکس سی

صرافی ام اکس سی یکی از پلتفرم های پر طرفدار به خصوص برای ایرانیان است چرا که امکانات متنوعی را برای کاربران خود در نظر گرفته است که در این مقاله مورد بررسی قرارا گرفته است.

صرافی هیوبی
صرافی هیوبی

صرافی های ارزدیجیتال نقش مهمی در بازارهای مالی داشته و کاربران می توانند در آن به انجام معاملات خود بپردازند. صرافی هیوبی از صرافی های پرطرفدار در بین تریدرهای بزرگ است که امکانات ویژه ای را به کاربران خود ارائه می دهد.

صرافی کراکن
صرافی کراکن

صرافی های ارزدیجیتال خارجی به دلیل امکانات ویژه ای که به کاربران خود ارائه می دهند، با محبوبیت زیادی از جانب مردم رو به رو شده اند. از جمله صرافی های پرطرفدار در این بین صرافی کراکن است که در محتوا پیش رو به شکل جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

no pic
اندیکاتور RSI

RSI به عنوان یک نوسانگر (گراف خطی) در مقیاس صفر تا 100 نمایش داده می شود. این اندیکاتور توسط J. Welles Wilder Jr. توسعه یافته و در کتاب اصلی خود در سال 1978 معرفی شد...

احراز هویت صرافی بایننس
احراز هویت صرافی بایننس

صرافی بایننس بزرگترین پلتفرم برای انجام معاملات دارایی های دیجیتال است که مراحل احراز هویت این صرافی به شکل کامل در این مقاله توضیح داده شده است.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد بیت کوین چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد بیت کوین را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب