Bitcoin
Bitcoin

بیت کوین

اطلاعات کلی

68779.7 -180.432 (%-0.26)
نام Bitcoin
نام فارسی بیت کوین
نماد btc
وبسایت https://bitcoin.org/
به روزرسانی ۱۴۰۳/۳/۷ ۰۸:۳۰:۰۵

مارکت

رنک #1
آخرین قیمت 68779.7
حجم ۲۴ ساعت 17375958121
مارکت کپ 1355250000000
دامیننس مارکت کپ 52.548

درصد تغییرات

تغییرات ۱ ساعت % -0.06
تغییرات ۲۴ ساعت % -0.262
تغییرات ۷ روز % 2.488
تغییرات ۳۰ روز % 9.181
تغییرات ۶۰ روز % -1.274
تغییرات ۹۰ روز % 23.514

تحلیل تکنیکال Bitcoin

در مورد بیت کوین

نقد و بررسی تخصصی بیت کوین

با سرعت گرفتن پیشرفت تکنولوژی، تبادلات و معاملات جامعه به سمت فضای دیجیتال هدایت می‌شود. پول های کاغذی به کارت های اعتباری تبدیل شدند و انتقال ارز از طریق اینترنت ممکن شد. در سال 2009 اولین ارز دیجیتال با فناوری انقلابی بلاک‌چین که آن‌را غیر قابل هک می‌سازد، متولد شد. ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin) به عنوان اولین رمزارز و پادشاه ارز های دیجیتال، معاملات غیرمتمرکز را فراهم ساخت. امروزه بیت‌کوین در بسیاری از معاملات میان بیزینس های مختلف استفاده می‌شود و بیشترین تسلط بازار را در اختیار دارد. اما بیت‌کوین چه تکنولوژی و ویژگی هایی دارد که صاحبان کسب و کارهای بزرگ از آن برای معاملات خود استفاده می‌کنند. در این مطلب هلدینگ آلنداینوست به این موضوع می‌پردازد. 

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین ارز دیجیتالی است که توسط یک شبکه زنجیره‌ای به نام بلاک‌چین رمزنگاری شده است. هر ارز دیجیتال نوعی نقدینگی یا وجه پرداختی است که خارج از کنترل هر سازمان یا مقام طراحی شده است. این ویژگی رمزارزها نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌ها را منتفی می‌سازد. بیت‌کوین اولین کالای رمزنگاری بلاک‌چین است که می‌تواند مانند پول نقد برای انجام تراکنش با امنیت بالا استفاده شود. تجارت بیتکوین بدون هیچگونه مداخله کارگزاران، واسطه‌ها و به صورت ناشناس انجام می‌شود بنابراین هیچ نوع نشان یا آدرسی از تراکنش باقی نمی‌ماند.

تاریخچه بیتکوین

ارز دیجیتال بیت‌کوین (BTC) اولین رمزارز بود که در سال 2009 ایجاد شد و تا امروز محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان باقی مانده است. بیت‌کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که مبتنی بر بلاک‌چین عمل می‌کند و به هیچگونه سازمان و واسطه ای تکیه نمی‌کند. این ارز دیجیتال توسط شبکه‌ای از کاربران که تراکنش‌ها را تأیید و ثبت می‌کنند، تامین می‌شود. بیت‌کوین جایگزینی برای ارزهای فیات مانند دلار آمریکا است که توسط دولت‌ها و بانک های مرکزی کنترل می‌شود. تراکنش‌ها از طریق فرآیندی به نام مکانیزم اجماع اثبات کار تأیید می‌شوند. ماینرهای بیت‌کوین برای تأیید تراکنش‌ها با حل توابع پیچیده ریاضی با استفاده از رایانه های قدرتمند رقابت می‌کنند. برخی از علاقه‌مندان به بیتکوین، رمزارز را به عنوان یک دارایی سرگرم کننده برای تجارت می‌بینند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که در نهایت می تواند به ارز جهانی دنیای دیجیتال تبدیل شود. شکی نیست که بیت‌کوین از زمان پیدایش محبوبیت خود را افزایش داده است، اما در سال های نخستین، چندین نقص و ایرادات کلیدی این رمزارز نیز آشکار شد.

نحوه کارکرد بیت‌کوین

فناوری زیربنایی بیت‌کوین، بلاک‌چین است که نوعی دفتر کل (Ledger) دیجیتال است. از آنجایی که ارز های دیجیتال نوعی نقدینگی آنلاین هستند، شما از نظر فیزیکی مانند پول نقد مالک آن‌ها نیستید. شما از طریق کلید خصوصی نسبت به آن مالکیت دارید. این کلید خصوصی شما را قادر می سازد از بیتکوین استفاده کنید، بنابراین، مطمئن شوید که کلید خصوصی را در مکانی امن ذخیره می کنید. به طور کلی، شما صاحب بیت‌کوین به شکل داشتن مجموعه ای از کلید های خصوصی منحصر به فرد هستید. علاوه بر این، بیت کوین تحت چاپ اسکناس یا استخراج سکه نیست و کاملاً خود مختار است. این رمزارز تحت کنترل هیچ موسسه مالی، بانک یا حوزه قضایی نیست.

همچنین، به دلیل ناشناس بودن آن، هیچ جزئیاتی از تراکنش یا کاربر ثبت نمی‌شود. تراکنش‌ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ بیت‌کوین شکل می‌گیرند. به زبان ساده، ماینینگ یک روش استخراج است. در این روش استخراج، الگوریتم های محاسباتی به بخشی از یک معمای چالش برانگیز ریاضی تبدیل می‌شوند و زمانی که هر الگوریتم حل می‌شود، یک بلوک ماینینگ استخراج می‌شود.

آیا بیت کوین امن است؟

همانطور که اشاره شد، بیت‌کوین بر اساس نوعی رمزنگاری امنیت سازی شده است. رمزنگاری پشت بیت‌کوین بر اساس الگوریتم SHA-256 طراحی شده است که توسط شبکه زنجیره‌ واری به نام بلاک‌چین اجرا می‌شود. شکستن این الگوریتم غیرممکن است، چراکه کلید های خصوصی که برای امن سازی این الگوریتم استفاده شده است از تعداد اتم های جهان بیشتر است! چندین مورد برجسته از هک شدن صرافی های بیت‌کوین و سرقت وجوه وجود داشته است، اما این سرویس ها همواره ارز دیجیتال را از طرف مشتریان ذخیره می‌کردند. در این موارد شبکه خصوصی بیت‌کوین نبود که مورد حمله قرار گرفت، بلکه وب‌سایت های صرافی بود که کلید های رمزارزها را در اختیار داشتند.

به طور فرض، اگر فردی بخواهد شبکه بیت‌کوین را هک کرده و مالک آن شود می‌بایست بیش از نیمی از بلوک های موجود در بلاک‌چین بیت‌کوین را تحت کنترل خود درآورد. اما با سرعت انجام تراکنش‌ها و ایجاد شدن بلوک های جدید، این کار غیرممکن است. بنابرآنچه عنوان شد، شبکه بیت‌کوین به علت خودگردان بودن از امنیت بالایی برخوردار است. اما غیرمتمرکز بودن این سیستم گاهی باعث ایجاد معایب نیز می‌شود. هر فردی که در تراکنشی نسبت به کیف‌پول خود اشتباه کند، برای مثال ارزی را به آدرس اشتباهی انتقال دهد، هیچگونه پشتیبانی برای پیگیری وجود ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود اطلاعات مهم کیف‌پول خود را در جایی قابل اطمینان ذخیره کنید و هنگام انتقال ارزها به آدرس مقصد توجه داشته باشید.

از کجا بیت کوین بخرم؟

برای خرید بیتکوین شما می‌توانید با افراد حقیقی که ارز های دیجیتال برای فروش دارند معامله کنید، یا می‌توانید از سایت های معتبر (صرافی های ارز دیجیتال) استفاده کنید. توصیه ما استفاده از صرافی های معتبر ارز دیجیتال است چراکه با توجه به کلاهبرداری هایی که در این زمینه دیده شده، بهتر است از فضایی امن و قابل اعتماد خرید کنید تا فردی حقیقی که هیچ شناختی نسبت به وی نداشتید.

جمع‌بندی

در سال 2009 اولین ارز دیجیتال با فناوری انقلابی بلاک‌چین که آن‌را غیر قابل هک می‌سازد، متولد شد. ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin) به عنوان اولین رمزارز و پادشاه ارز های دیجیتال، معاملات غیرمتمرکز را فراهم ساخت. امروزه بیت‌کوین در بسیاری از معاملات میان بیزینس های مختلف استفاده می‌شود و بیشترین تسلط بازار را در اختیار دارد. بیت‌کوین ارز دیجیتالی است که توسط یک شبکه زنجیره‌ای به نام بلاک‌چین رمزنگاری شده. هر ارز دیجیتال نوعی نقدینگی یا وجه پرداختی است که خارج از کنترل هر سازمان یا مقام طراحی شده است. این ویژگی رمزارزها نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌ها را منتفی می‌سازد.

آخرین اخبار و مطالب مرتبط با بیت کوین

برخی از اخبار، آموزش ها و مطالب مربوط به بیت کوین را مشاهده کنید

سقوط بیت کوین بعد از جنگ ایران و اسرائیل
سقوط بیت کوین بعد از جنگ ایران و اسرائیل

در پی درگیری‌های نظامی میان ایران و اسرائیل در اوایل سال 2024، بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت‌کوین، شاهد نوسانات شدید و کاهشی چشمگیر بود.

بازی‌های P2E و کسب درآمد! معرفی بهترین بازی‌های P2E
بازی‌های P2E و کسب درآمد! معرفی بهترین بازی‌های P2E

بازی‌های P2E (Play-to-Earn)، که گاهی با عنوان بازی‌های "بازی کن تا کسب درآمد کنی" شناخته می‌شوند، نوآوری جدید و قابل توجهی در صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روند.

آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال
آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال

آیا تا کنون به دنبال راهی برای درک بهتر ارزهای دیجیتال بوده‌اید؟ آیا می‌خواهید بیشتر بدانید که چگونه تحلیل بنیادی می‌تواند به شما کمک کند؟

چگونه از کلاهبرداری  ICO ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری ICO ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد، در عین حال به بستری مناسب برای کلاهبرداری و اعمال متقلبانه برای کلاهبرداران تبدیل شده‌ است.

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای قیمتی
آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای قیمتی

در عصر دیجیتال امروزی، جایی که ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تغییر چهره مالی جهان هستند، تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای معامله‌گران برای تفسیر و پیش‌بینی روندهای بازار به شمار می‌رود.

چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟

محافظت از دارایی های رمزنگاری به شما کمک می کند که بدانید چگونه هدف قرار گرفته اید و چه کاری می توانید انجام دهید.

بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری
بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

تعداد زیادی ارز دیجیتال وجود دارد، اما انتخاب بهترین ارزها برای سرمایه‌گذاری نیازمند شناخت عمیق و تحلیل دقیق است.

کانال سیگنال کریپتو و فارکس
کانال سیگنال کریپتو و فارکس

قیمت اشتراک از ۷,۷۹۷,۹۰۰ تومان

چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم؟
چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم؟

برای پرداختن به این موضوع که چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم هلدینگ آلنداینوست ابتدا به تعریف کيف پول ارز دیجیتال می‌پردازد...

ماینینگ اتریوم
ماینینگ اتریوم

اتریوم به عنوان یکی از ارزهای محبوب و پرارزش در بازار کریپتو به شمار می‌آید و استخراج آن یکی از روش‌های اصلی برای به دست آوردن این ارز دیجیتال است.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد بیت کوین چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد بیت کوین را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب