Litecoin
Litecoin

لایتکوین

اطلاعات کلی

69.7725 0.563104 (%0.81)
نام Litecoin
نام فارسی لایتکوین
نماد ltc
وبسایت https://litecoin.org/
به روزرسانی ۱۴۰۳/۴/۲۳ ۲۰:۳۰:۰۷

مارکت

رنک #20
آخرین قیمت 69.7725
حجم ۲۴ ساعت 240561496
مارکت کپ 5215210000
دامیننس مارکت کپ 0.2404

درصد تغییرات

تغییرات ۱ ساعت % -0.691
تغییرات ۲۴ ساعت % 0.807
تغییرات ۷ روز % 6.545
تغییرات ۳۰ روز % -11.077
تغییرات ۶۰ روز % -11.919
تغییرات ۹۰ روز % -11.281

تحلیل تکنیکال Litecoin

در مورد لایتکوین

نقد و بررسی تخصصی لایتکوین

پس از عرضه بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، دیگر شرکت ها نیز با ایجاد شبکه های جدید و رونمایی از رمزارز آنها وارد دنیای بازار کریپتو شدند. هریک از این ارز ها با خصوصیات و قابلیت های خود توسعه یافتند و ویزگی هایی را در اختیار کاربران قرار دادند. لایت‌کوین (LTC) ارز دیجیتالی است که از یک فورک در بلاکچین بیت‌کوین در سال 2011 ایجاد شد. این ارز در ابتدا برای رفع نگرانی های توسعه دهنده مبنی بر اینکه بیت‌کوین بیش از حد در حال کنترل مرکزی بود. همچنین این رمزارز به منظور دشوارتر کردن کار ماینر‌ها برای استخراج بود تا به راحتی کنترل بازار را بدست نیاورند. در حالی که در نهایت در جلوگیری از تصاحب سهم ماینر‌لایت کوین توسط ماینرهای سازمانی ناموفق بود، این ارز دیجیتال خود را به سکه‌ای قابل استخراج و نوعی سیستم پرداخت همتا به همتا تبدیل کرد. اما این ارز چه توانایی هایی دارد و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟ در این مطلب هلدینگ آلنداینوست به این موضوع می‌پردازد.

لایت‌کوین چیست؟

از اهداف اصلی لایت کوین این بود که با استفاده از روش رمزگذاری متفاوت، ماینرهای بزرگ سازمانی را از به دست آوردن کنترل فرآیند استخراج، منصرف کند. با این حال، ماینرها به سرعت ماشین های تخصصی خود را تطبیق دادند و به افزایش ظرفیت استخراج خود ادامه دادند.

لایت‌کوین مانند بیت‌کوین با استفاده از ماینرهای ASIC قابل استخراج است. هر بلوک در بلاکچین اطلاعات تراکنش را ذخیره می‌کند. بلوک توسط نرم افزار استخراج تایید می‌شود و برای هر شرکت کننده سیستم (به نام ماینر) که می‌خواهد آن را ببیند قابل مشاهده است. هنگامی که یکی از ماینرها آن را تأیید کرد، بلوک بعدی در زنجیره ایجاد می‌شود و ماینر با لایت‌کوین پاداش می‌گیرد.

لایت‌کوین که در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی برای عموم منتشر شد، یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مقام مرکزی کنترل نمی‌شود. لی از لایت‌کوین به عنوان «نسخه ساده بیت‌کوین» و «سکه‌ای که نقره به طلای بیت‌کوین است» یاد کرد.

لایت کوین از یک الگوریتم هش به نامScrypt استفاده می‌کند. اسکریپت، حافظه فشرده‌تر و کندتر از SHA-256 است. اما پس از پروژه Tenebrix در سال 2011 که Scrypt را برای کار با CPU های معمولی برای ماینینگ اصلاح کرد، در جامعه ارزهای دیجیتال مقبولیت بیشتری پیدا کرد.

نیازهای حافظه بسیار بزرگتر برایScrypt همچنین توسعه ماینرهای مدار مجتمع(ASIC) ویژه برنامه را دشوار می‌کند. اما راه‌اندازی مقاوم در برابرASIC آن مدت زیادی دوام نیاورد: اولین ماینر لایت‌کوینASIC  جهان در سال 2016 منتشر شد.

توسعه لایت‌کوین

لایت‌کوین از اکوسیستم ماینینگ خود که تحت سلطه ماینرهای فردی بود، به ماینر های شرکتی تغییر داده است، جایی که استخرهای استخراج بزرگی که توسط شرکت های فناوری اداره می‌شوند، اکثریت قریب به اتفاق استخراج لایت‌کوین را تشکیل می‌دهند.

لایت‌کوین ظرفیت بازار بسیار کمتری نسبت به سکه های محبوب‌تر دارد. با این حال، این ارز همچنان از پرمعامله ترین ارزهای دیجیتال است و جایگاه خود را در بین 30 سکه برتر از بیش از 18000 ارز موجو در بازار حفظ کرده است. این نشان می‌دهد این رمزارز هنوز یک ارز دیجیتال محبوب است، اما علاقه سرمایه‌گذاران به بیت‌کوین و برخی از سکه‌های جدیدتر را ندارد.

تفاوت های لایت‌کوین و بیت‌کوین

اولین تفاوت بین لایت‌کوین و بیت‌کوین در حداکثر سقف عرضه آنها نهفته است. بیت‌کوین دارای سقف عرضه 21 میلیون است، در حالی که عرضه لایت‌کوین به 84 میلیون محدود شده است.

تمایز دیگر لایت‌کوین و بیت‌‌کوین در پروتکل های استخراج سکه‌ها نهفته است. همانطور که قبلا ذکر شد، بیت‌کوین از SHA-256 استفاده می‌کند و لایت‌کوین برای تولید سکه به نسخه اصلاح شده Scrypt متکی است. تفاوت در پروتکل‌ها تأثیراتی بر زمان پردازش تراکنش برای هر دو سکه دارد. لایت‌کوین در پردازش و تایید تراکنش ها چهار برابر از بیت‌کوین سریعتر است.

سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌تواند به ضرر امنیت باشد زیرا دور های کمتری از تأیید تراکنش درگیر است. زمان تایید تراکنش لایت‌کوین 2.5 دقیقه (در مقابل تقریباً 10 دقیقه که بیت‌کوین برای تایید تراکنش‌ها طول می‌کشد) برای بازرگانان کوچکی که نمی‌خواهند یا نیاز ندارند تراکنش هایشان فوق العاده امن باشد، مناسب است.

سیستم Halving لایت‌کوین

برای کمک به کنترل عرضه لایت کوین، لایت کوین مانند بیت کوین نصف می شود. عرضه لایت‌کوین به 84 میلیون سکه محدود شده است. با این حال، زمانی که ماینرها یک بلوک جدید به بلاک چین لایت‌کوین اضافه می‌کنند، با LTC تازه تولید شده پاداش دریافت می کنند. اگر نصف نمی شد، این می‌توانست عرضه لایت کوین را به طور نامحدود افزایش دهد.

از طریق سیستم Halving، پاداش ماینر برای ثبت موفقیت آمیز بلاک های جدید در بلاکچین لایت‌کوین در فواصل زمانی منظم کاهش می‌یابد (نصف می‌شود). در مورد لایت‌کوین، هر 840000 تراکنش است. بنابراین زمانی که لایت‌کوین برای اولین بار راه اندازی شد، پاداش ماینر برای افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین 50 LTC بود. طی چند سال گذشته، این پاداش از طریق نصف شدن به 12.5LTC به عنوان جایزه بلوک کاهش یافته است. ارز دیجیتال لایت‌کوین تلاش دارد تا با این سیستم ارزش کوین خود را طی سال های متعدد بالا نگه دارد. همانطور که عنوان شد بیت‌کوین نیز از این سیستم سود می‌برد.

جمع‌بندی

لایت‌کوین (LTC) ارز دیجیتالی است که از یک فورک در بلاکچین بیت‌کوین در سال 2011 ایجاد شد. این ارز در ابتدا برای رفع نگرانی های توسعه دهنده مبنی بر اینکه بیت‌کوین بیش از حد در حال کنترل مرکزی بود. همچنین این رمزارز به منظور دشوارتر کردن کار ماینر‌ها برای استخراج بود تا به راحتی کنترل بازار را بدست نیاورند. در حالی که در نهایت در جلوگیری از تصاحب سهم ماینر‌لایت کوین توسط ماینرهای سازمانی ناموفق بود، این ارز دیجیتال خود را به سکه‌ای قابل استخراج و نوعی سیستم پرداخت همتا به همتا تبدیل کرد. از اهداف اصلی لایت کوین این بود که با استفاده از روش رمزگذاری متفاوت، ماینرهای بزرگ سازمانی را از به دست آوردن کنترل فرآیند استخراج، منصرف کند. با این حال، ماینرها به سرعت ماشین های تخصصی خود را تطبیق دادند و به افزایش ظرفیت استخراج خود ادامه دادند.

آخرین اخبار و مطالب مرتبط با لایتکوین

برخی از اخبار، آموزش ها و مطالب مربوط به لایتکوین را مشاهده کنید

ایردراپ کیوبز (Cubes) [آموزش و نحوه کار با آن]
ایردراپ کیوبز (Cubes) [آموزش و نحوه کار با آن]

بازی ایردراپ کیوبز (Cubes) یک بازی نوظهور بر پایه بلاکچین TON است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از حساب کاربری تلگرام خود، توکن‌های رایگان Cubes را استخراج کنید.

سقوط بیت کوین بعد از جنگ ایران و اسرائیل
سقوط بیت کوین بعد از جنگ ایران و اسرائیل

در پی درگیری‌های نظامی میان ایران و اسرائیل در اوایل سال 2024، بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت‌کوین، شاهد نوسانات شدید و کاهشی چشمگیر بود.

بازی‌های P2E و کسب درآمد! معرفی بهترین بازی‌های P2E
بازی‌های P2E و کسب درآمد! معرفی بهترین بازی‌های P2E

بازی‌های P2E (Play-to-Earn)، که گاهی با عنوان بازی‌های "بازی کن تا کسب درآمد کنی" شناخته می‌شوند، نوآوری جدید و قابل توجهی در صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روند.

آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال
آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال

آیا تا کنون به دنبال راهی برای درک بهتر ارزهای دیجیتال بوده‌اید؟ آیا می‌خواهید بیشتر بدانید که چگونه تحلیل بنیادی می‌تواند به شما کمک کند؟

چگونه از کلاهبرداری  ICO ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری ICO ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد، در عین حال به بستری مناسب برای کلاهبرداری و اعمال متقلبانه برای کلاهبرداران تبدیل شده‌ است.

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای قیمتی
آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای قیمتی

در عصر دیجیتال امروزی، جایی که ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تغییر چهره مالی جهان هستند، تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای معامله‌گران برای تفسیر و پیش‌بینی روندهای بازار به شمار می‌رود.

چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟

محافظت از دارایی های رمزنگاری به شما کمک می کند که بدانید چگونه هدف قرار گرفته اید و چه کاری می توانید انجام دهید.

بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری
بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

تعداد زیادی ارز دیجیتال وجود دارد، اما انتخاب بهترین ارزها برای سرمایه‌گذاری نیازمند شناخت عمیق و تحلیل دقیق است.

کانال سیگنال کریپتو و فارکس
کانال سیگنال کریپتو و فارکس

قیمت اشتراک از ۷,۷۹۷,۹۰۰ تومان

چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم؟
چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم؟

برای پرداختن به این موضوع که چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم هلدینگ آلنداینوست ابتدا به تعریف کيف پول ارز دیجیتال می‌پردازد...

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد لایتکوین چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد لایتکوین را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب