Litecoin
Litecoin

لایتکوین

اطلاعات کلی

73.568 1.238 (%1.68)
نام Litecoin
نام فارسی لایتکوین
نماد ltc
وبسایت https://litecoin.org/
به روزرسانی ۱۴۰۲/۹/۱۵ ۰۷:۴۳:۰۸

مارکت

رنک #17
آخرین قیمت 73.568
حجم ۲۴ ساعت 416586560
مارکت کپ 5427280000
دامیننس مارکت کپ 0.3402

درصد تغییرات

تغییرات ۱ ساعت % 0.102
تغییرات ۲۴ ساعت % 1.683
تغییرات ۷ روز % 5.341
تغییرات ۳۰ روز % 2.188
تغییرات ۶۰ روز % 11.62
تغییرات ۹۰ روز % 16.02

تحلیل تکنیکال Litecoin

در مورد لایتکوین

نقد و بررسی تخصصی لایتکوین

پس از عرضه بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، دیگر شرکت ها نیز با ایجاد شبکه های جدید و رونمایی از رمزارز آنها وارد دنیای بازار کریپتو شدند. هریک از این ارز ها با خصوصیات و قابلیت های خود توسعه یافتند و ویزگی هایی را در اختیار کاربران قرار دادند. لایت‌کوین (LTC) ارز دیجیتالی است که از یک فورک در بلاکچین بیت‌کوین در سال 2011 ایجاد شد. این ارز در ابتدا برای رفع نگرانی های توسعه دهنده مبنی بر اینکه بیت‌کوین بیش از حد در حال کنترل مرکزی بود. همچنین این رمزارز به منظور دشوارتر کردن کار ماینر‌ها برای استخراج بود تا به راحتی کنترل بازار را بدست نیاورند. در حالی که در نهایت در جلوگیری از تصاحب سهم ماینر‌لایت کوین توسط ماینرهای سازمانی ناموفق بود، این ارز دیجیتال خود را به سکه‌ای قابل استخراج و نوعی سیستم پرداخت همتا به همتا تبدیل کرد. اما این ارز چه توانایی هایی دارد و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟ در این مطلب هلدینگ آلنداینوست به این موضوع می‌پردازد.

لایت‌کوین چیست؟

از اهداف اصلی لایت کوین این بود که با استفاده از روش رمزگذاری متفاوت، ماینرهای بزرگ سازمانی را از به دست آوردن کنترل فرآیند استخراج، منصرف کند. با این حال، ماینرها به سرعت ماشین های تخصصی خود را تطبیق دادند و به افزایش ظرفیت استخراج خود ادامه دادند.

لایت‌کوین مانند بیت‌کوین با استفاده از ماینرهای ASIC قابل استخراج است. هر بلوک در بلاکچین اطلاعات تراکنش را ذخیره می‌کند. بلوک توسط نرم افزار استخراج تایید می‌شود و برای هر شرکت کننده سیستم (به نام ماینر) که می‌خواهد آن را ببیند قابل مشاهده است. هنگامی که یکی از ماینرها آن را تأیید کرد، بلوک بعدی در زنجیره ایجاد می‌شود و ماینر با لایت‌کوین پاداش می‌گیرد.

لایت‌کوین که در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی برای عموم منتشر شد، یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مقام مرکزی کنترل نمی‌شود. لی از لایت‌کوین به عنوان «نسخه ساده بیت‌کوین» و «سکه‌ای که نقره به طلای بیت‌کوین است» یاد کرد.

لایت کوین از یک الگوریتم هش به نامScrypt استفاده می‌کند. اسکریپت، حافظه فشرده‌تر و کندتر از SHA-256 است. اما پس از پروژه Tenebrix در سال 2011 که Scrypt را برای کار با CPU های معمولی برای ماینینگ اصلاح کرد، در جامعه ارزهای دیجیتال مقبولیت بیشتری پیدا کرد.

نیازهای حافظه بسیار بزرگتر برایScrypt همچنین توسعه ماینرهای مدار مجتمع(ASIC) ویژه برنامه را دشوار می‌کند. اما راه‌اندازی مقاوم در برابرASIC آن مدت زیادی دوام نیاورد: اولین ماینر لایت‌کوینASIC  جهان در سال 2016 منتشر شد.

توسعه لایت‌کوین

لایت‌کوین از اکوسیستم ماینینگ خود که تحت سلطه ماینرهای فردی بود، به ماینر های شرکتی تغییر داده است، جایی که استخرهای استخراج بزرگی که توسط شرکت های فناوری اداره می‌شوند، اکثریت قریب به اتفاق استخراج لایت‌کوین را تشکیل می‌دهند.

لایت‌کوین ظرفیت بازار بسیار کمتری نسبت به سکه های محبوب‌تر دارد. با این حال، این ارز همچنان از پرمعامله ترین ارزهای دیجیتال است و جایگاه خود را در بین 30 سکه برتر از بیش از 18000 ارز موجو در بازار حفظ کرده است. این نشان می‌دهد این رمزارز هنوز یک ارز دیجیتال محبوب است، اما علاقه سرمایه‌گذاران به بیت‌کوین و برخی از سکه‌های جدیدتر را ندارد.

تفاوت های لایت‌کوین و بیت‌کوین

اولین تفاوت بین لایت‌کوین و بیت‌کوین در حداکثر سقف عرضه آنها نهفته است. بیت‌کوین دارای سقف عرضه 21 میلیون است، در حالی که عرضه لایت‌کوین به 84 میلیون محدود شده است.

تمایز دیگر لایت‌کوین و بیت‌‌کوین در پروتکل های استخراج سکه‌ها نهفته است. همانطور که قبلا ذکر شد، بیت‌کوین از SHA-256 استفاده می‌کند و لایت‌کوین برای تولید سکه به نسخه اصلاح شده Scrypt متکی است. تفاوت در پروتکل‌ها تأثیراتی بر زمان پردازش تراکنش برای هر دو سکه دارد. لایت‌کوین در پردازش و تایید تراکنش ها چهار برابر از بیت‌کوین سریعتر است.

سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌تواند به ضرر امنیت باشد زیرا دور های کمتری از تأیید تراکنش درگیر است. زمان تایید تراکنش لایت‌کوین 2.5 دقیقه (در مقابل تقریباً 10 دقیقه که بیت‌کوین برای تایید تراکنش‌ها طول می‌کشد) برای بازرگانان کوچکی که نمی‌خواهند یا نیاز ندارند تراکنش هایشان فوق العاده امن باشد، مناسب است.

سیستم Halving لایت‌کوین

برای کمک به کنترل عرضه لایت کوین، لایت کوین مانند بیت کوین نصف می شود. عرضه لایت‌کوین به 84 میلیون سکه محدود شده است. با این حال، زمانی که ماینرها یک بلوک جدید به بلاک چین لایت‌کوین اضافه می‌کنند، با LTC تازه تولید شده پاداش دریافت می کنند. اگر نصف نمی شد، این می‌توانست عرضه لایت کوین را به طور نامحدود افزایش دهد.

از طریق سیستم Halving، پاداش ماینر برای ثبت موفقیت آمیز بلاک های جدید در بلاکچین لایت‌کوین در فواصل زمانی منظم کاهش می‌یابد (نصف می‌شود). در مورد لایت‌کوین، هر 840000 تراکنش است. بنابراین زمانی که لایت‌کوین برای اولین بار راه اندازی شد، پاداش ماینر برای افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین 50 LTC بود. طی چند سال گذشته، این پاداش از طریق نصف شدن به 12.5LTC به عنوان جایزه بلوک کاهش یافته است. ارز دیجیتال لایت‌کوین تلاش دارد تا با این سیستم ارزش کوین خود را طی سال های متعدد بالا نگه دارد. همانطور که عنوان شد بیت‌کوین نیز از این سیستم سود می‌برد.

جمع‌بندی

لایت‌کوین (LTC) ارز دیجیتالی است که از یک فورک در بلاکچین بیت‌کوین در سال 2011 ایجاد شد. این ارز در ابتدا برای رفع نگرانی های توسعه دهنده مبنی بر اینکه بیت‌کوین بیش از حد در حال کنترل مرکزی بود. همچنین این رمزارز به منظور دشوارتر کردن کار ماینر‌ها برای استخراج بود تا به راحتی کنترل بازار را بدست نیاورند. در حالی که در نهایت در جلوگیری از تصاحب سهم ماینر‌لایت کوین توسط ماینرهای سازمانی ناموفق بود، این ارز دیجیتال خود را به سکه‌ای قابل استخراج و نوعی سیستم پرداخت همتا به همتا تبدیل کرد. از اهداف اصلی لایت کوین این بود که با استفاده از روش رمزگذاری متفاوت، ماینرهای بزرگ سازمانی را از به دست آوردن کنترل فرآیند استخراج، منصرف کند. با این حال، ماینرها به سرعت ماشین های تخصصی خود را تطبیق دادند و به افزایش ظرفیت استخراج خود ادامه دادند.

آخرین اخبار و مطالب مرتبط با لایتکوین

برخی از اخبار، آموزش ها و مطالب مربوط به لایتکوین را مشاهده کنید

بازی دسنترالند
بازی دسنترالند

به طور کلی بازی های متاورسی طرفداران بسیار زیادی به خود جذب کرده اند و تعداد این بازی ها روز به روز در حال افزایش است. بازی دیسنترالند از بازی های محبوب متاورسی است که روش های درآمدی متنوعی را برای کاربران خود در نظر گرفته است و در این مقاله به شکل جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

صرافی گیت ای یو
صرافی گیت ای یو

صرافی گیت ای یو نیز از صرافی های ارزدیجیتال معتبر و قدیمی است که خدمات متنوعی را به مخاطبان خود ارائه می دهد. اگر به دنبال یک صرافی قابل اعتماد هستید، صرافی گیت به شما عزیزان پیشنهاد می شود.

صرافی ال بانک
صرافی ال بانک

صرافی های ارزدیجیتال یکی از پلتفرم هایی هستند که برای ورود به مسیر رمزارزها ضروری است. یکی از صرافی های قابل اعتماد و معتبر صرافی ال بانک است که هلدینگ آلنداینوست در این محتوا به بررسی دقیق آن پرداخته است.

کیف پول مای سلیوم
کیف پول مای سلیوم

کیف پول مای سلیوم یکی از برترین کیف پول های معتبر است که اعتبار جهانی داشته و خدمات ویژه ای را به کاربران خود ارائه می دهد که در این محتوا به شکل کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)
اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

امروزه بازار های مالی توجه بسیاری را به خود جلب نموده‌ اند. در بازار های بسیاری همچون بازار کریپتو، بورس و یا فارکس از ابزار های متعددی برای پیش بینی روند بازار سود برده می‌شود....

صرافی ام اکس سی
صرافی ام اکس سی

صرافی ام اکس سی یکی از پلتفرم های پر طرفدار به خصوص برای ایرانیان است چرا که امکانات متنوعی را برای کاربران خود در نظر گرفته است که در این مقاله مورد بررسی قرارا گرفته است.

صرافی هیوبی
صرافی هیوبی

صرافی های ارزدیجیتال نقش مهمی در بازارهای مالی داشته و کاربران می توانند در آن به انجام معاملات خود بپردازند. صرافی هیوبی از صرافی های پرطرفدار در بین تریدرهای بزرگ است که امکانات ویژه ای را به کاربران خود ارائه می دهد.

صرافی کراکن
صرافی کراکن

صرافی های ارزدیجیتال خارجی به دلیل امکانات ویژه ای که به کاربران خود ارائه می دهند، با محبوبیت زیادی از جانب مردم رو به رو شده اند. از جمله صرافی های پرطرفدار در این بین صرافی کراکن است که در محتوا پیش رو به شکل جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

no pic
اندیکاتور RSI

RSI به عنوان یک نوسانگر (گراف خطی) در مقیاس صفر تا 100 نمایش داده می شود. این اندیکاتور توسط J. Welles Wilder Jr. توسعه یافته و در کتاب اصلی خود در سال 1978 معرفی شد...

احراز هویت صرافی بایننس
احراز هویت صرافی بایننس

صرافی بایننس بزرگترین پلتفرم برای انجام معاملات دارایی های دیجیتال است که مراحل احراز هویت این صرافی به شکل کامل در این مقاله توضیح داده شده است.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد لایتکوین چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد لایتکوین را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب