Cardano
Cardano

کاردانو

اطلاعات کلی

0.462457 0.00369354 (%0.8)
نام Cardano
نام فارسی کاردانو
نماد ada
وبسایت https://www.cardano.org
توییتر https://twitter.com/cardano
به روزرسانی ۱۴۰۳/۳/۷ ۰۸:۳۰:۰۵

مارکت

رنک #10
آخرین قیمت 0.462457
حجم ۲۴ ساعت 229643680
مارکت کپ 16505100000
دامیننس مارکت کپ 0.64

درصد تغییرات

تغییرات ۱ ساعت % 0.051
تغییرات ۲۴ ساعت % 0.799
تغییرات ۷ روز % -2.78
تغییرات ۳۰ روز % 0.494
تغییرات ۶۰ روز % -28.103
تغییرات ۹۰ روز % -25.708

تحلیل تکنیکال Cardano

در مورد کاردانو

نقد و بررسی تخصصی کاردانو

کاردانو (ADA)نوعی نسل سوم از فناوری بلاکچین و Dapp است. این پلتفرم به عنوان اولین بلاکچین که یک استراتژی تحقیقاتی بررسی شده را در اصول اصلی خود گنجانده است، توجه رسانه‌های بین المللی را به خود جلب کرده است. امروزه ارز دیجیتال ADA از برترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان محسوب می‌شود. اما این پلتفرم چه ویژگی هایی دارد و در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ در این مطلب هلدینگ آلنداینوست به این موضوع می‌پردازد.

کاردانو چیست؟

نسل اول ارز های رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین سیستمی نقدی، غیرمتمرکز و امن را به جهان معرفی کرد. اندکی پس از آن، اتریوم با تمرکز بر توسعه Dapp (برنامه های غیرمتمرکز) وارد بازار شد. این هدف ارز های دیجیتال نسل دوم بود.

ارز های دیجیتال نسل سوم از مفاهیم بیت‌کوین و اتریوم سودبرده و کمبود های خود را بهبود بخشیدند. کریپتو های نسل سوم مانند ADA از پیشرفت ‌های جدیدی مانند معماری لایه‌ای برای بهبود مقیاس‌پذیری، امنیت و پایداری استفاده می‌کنند. لذا نسل سوم ارز های دیجیتال بهینه تر هستند، نقص‌ها را برطرف می‌کنند و ناکارآمدی‌ها را اصلاح می‌کنند.

کاردانو از بسیاری جهات با رقبای خود متفاوت است. برخلاف دیگر ارز های دیجیتال، کاردانو به شدت به بخش آکادمیک (طراحی) وابسته است. طراحی این پلتفرم از ابتدا با استفاده از روش‌ های مبتنی بر شواهد، فلسفه های علمی و تئوری ساخته شد و از طریق تحقیقات بررسی شده نهایی شد.

تاریخچه کاردانو

برخلاف اکثر ارز های دیجیتال یا پلتفرم های آنها، کاردانو در ابتدای آغاز مسیر خود، هیچ وایت پیپری منتشر نکرد، بلکه از مجموعه مقالات دانشگاهی تهیه شده برای ثبت اطلاعات و برنامه های آینده پروژه خود استفاده کرد. این ارز دیجیتال نوعی پروتکل نسل سوم است که نسبت به بیت‌کوین و اتریوم (نسل اول و دوم) بهبود پیدا کرده است. این پلتفرم از نام یک ریاضیدان ایتالیایی دوره رنسانس، جرولامو کاردانو، و واحد پول بومی آن ADA  به نام آدا لاولیس، ریاضیدان قرن نوزدهمی که گاهی اوقات به عنوان اولین برنامه نویس کامپیوتر نیز شناخته می‌شود، نامگذاری شده است.

این پلتفرم توسط سه نهاد حمایت می شود: IOHK، بنیاد کاردانو و Emurgo.

IOHK یک شرکت تحقیق و توسعه بلاک چین است که توسط چارلز هاسکینسون و جرمی وود تأسیس شده است و قرارداد کار بر روی Cardano را از سال 2015 تا 2020 داشته است. Emurgo شرکت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر ژاپنی است. ارز دیجیتال کاردانو برای توسعه و پیشرفت نسبت به روند فناوری ارز های دیجیتال دارای پنج مرحله تکامل است: بایرون، شلی، گوگوئن، باشو و ولتر.

دوران بایرون در سپتامبر 2017 با راه اندازی شبکه اصلی بلاکچین کاردانو فرا رسید. در طول این مرحله، زنجیره به عنوان شبکه‌ای‌ عمل می‌کرد که تنها از تراکنش های ADA (ارز دیجیتال کاردانو) پشتیبانی می‌کرد.

مرحله بعدی، شلی (Shelley)، در ژوئیه 2020 راه اندازی شد و پروتکل پیشنهادی اوروبوروس را که از پروتکل اثبات سهام سود می‌برد راه اندازی کرد. سومین ارتقاء شبکه کاردانو گوگوئن که جدیدترین آن است تمرکز بر توسعه برنامه‌های کاربردی قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز در سطح سازمانی با ایجاد پتانسیل و توانایی بیشتر شبکه کاردانو برای دوران باشو و ولتر را دارد.

کارکرد ارز دیجیتال کاردانو

قیمت ارز های دیجیتال می‌تواند اغلب دارای نوسانات باشد، بنابراین امکان دارد برای همه سرمایه‌گذاران مناسب نباشد. با این حال هر روز افراد بیشتری جرأت می‌کنند وارد دنیای دارایی ‌های دیجیتال بشوند.

امروزه دارایی های کریپتو به یکی از جذاب ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران تبدیل شدند. این پلتفرم، بخصوص بخاطر داشتن یک زنجیره بلوک توسعه یافته توسط Input Output Hong Kong (IOHK)  توانسته است علاقه زیادی را به خود جذب کند.

ADA، ارز رمزنگاری شده بلاکچین کاردانو، در لیست توکن های دیجیتال رشد کرده است و اکنون از 10 ارز برتر کریپتو از نظر ارزش بازار است. این امر باعث شده است سرمایه‌گذاران به زنجیره بلوک این ارز که ساختاری دو لایه دارد علاقه‌مند شوند. این ارز از دو لایه کلی پیروی می‌کند: اولین لایه به نام «لایه تسویه»، که تراکنش‌ های ارز های دیجیتال را انجام می‌دهد و لایه دیگر «لایه محاسباتی» است که وظیفه اجرای برنامه‌ها را بر عهده دارد و به توسعه دهندگان اجازه ورود می‌دهد.

لایه محاسباتی

لایه محاسباتی Cardano حاوی پروتکل اجماع اوروبوروس (Ouroboros) است که برای اثبات سهام استفاده می‌شود. این پروتکل به اجرای قرارداد های هوشمند، اطمینان از امنیت، انطباق و سایر عملکرد های پیشرفته نیز کمک می‌کند.

با سودبری از ریاضیات، پلتفرم کاردانو قادر به ایجاد بلاکچینی ثابت است. این قابلیت احتمال حمله های هکری را کمتر می‌کند. مکانیزم اجماع اوروبوروس همچنین به ADA اجازه می‌دهد تا همیشه به راحتی و با ایمنی بالا ارسال و دریافت شود.

به عنوان یک مکانیسم اجماع سهام (PoS)، اوروبوروس به دارندگان توکن ADA که به عنوان اعتبار بخش تراکنش‌ها خود را در شبکه به اشتراک می‌گذارند، پاداش می‌دهد.

اجماع شبکه دارای اهمیت زیادی است چراکه:

- تراکنش های موجود در شبکه را اعتبار سنجی می‌کند

- بلوک های تراکنش را ایجاد می‌کند

- بلوک های تازه ایجاد شده را به بلاکچین و در نهایت به شبکه کاردانو اضافه می‌کند

اوروبوروس تاثیر بسیاری در این سیستم دارد. برای یک اتصال مناسب و کاربردی به شبکه کاردانو تنها نیاز به آنلاین بودن تعداد کمی از افراد نیاز دارد. این پلتفرم برای کاهش بیشتر مصرف انرژی، استخر های سهام ایجاد می‌کند که دارندگان ADA می‌توانند خود را در استخر های سهام سازماندهی کنند و افرادی را برای نمایندگی از استخر در طول اجرای پروتکل انتخاب کنند، که مشارکت را آسان می‌سازد و ایجاد بلوک را حتی اگر بعضی از دارندگان توکن آفلاین باشند، تضمین می‌کند.

افرادی که ADA خود را در زنجیره بلوکی به اشتراک می‌گذارند در ازای ایجاد اعتبارسنجی با ارز دیجیتال کاردانو (آدا) پاداش می‌گیرند. این سیستم staking نامیده می‌شود که به حفظ امنیت در سراسر بلاکچین نیز کمک می‌کند.

لایه تسویه

لایه تسویه کاردانو لایه حسابداری این پلتفرم است. این لایه قسمتی است که دارندگان توکن می‌توانند به صورت آنی ADA را با حداقل هزینه تراکنش ارسال و دریافت کنند. از نقاط قوت کاردانو جدایی بین لایه های حسابداری و محاسباتی آن است. به این ترتیب شبکه این پلتفرم با رعایت مقررات شکل می‌گیرد.

پلتفرم کاردانو با در نظر گرفتن مشکلات ارز های رقبا در تلاش ایجاد شبکه‌ای بی‌نقص با کاربرد جامع و کامل ارز های دیجیتال است. منطقی است که این رمزارز توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ را به خود جلب کرده است. با توجه به پروتکل اثبات سهام و ارتقاء های پیش روی این شبکه، بسیاری از تحلیل‌گران بازار ارز های دیجیتال معتقدند روزی کاردانو جایگاه ارز اتریوم را می‌گیرد و آن را اتریوم کیلر یا کشنده اتریوم می‌نامند.  

جمع‌بندی

کاردانو (ADA) نوعی نسل سوم از فناوری بلاکچین و Dapp است. این پلتفرم به عنوان اولین بلاکچین که یک استراتژی تحقیقاتی بررسی شده را در اصول اصلی خود گنجانده است، توجه رسانه‌های بین المللی را به خود جلب کرده است. نسل اول ارز های رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین سیستمی نقدی، غیرمتمرکز و امن را به جهان معرفی کرد. اندکی پس از آن، اتریوم با تمرکز بر توسعه Dapp (برنامه های غیرمتمرکز) وارد بازار شد. این هدف ارز های دیجیتال نسل دوم بود. ارز های دیجیتال نسل سوم از مفاهیم بیت‌کوین و اتریوم سودبرده و کمبود های خود را بهبود بخشیدند. کریپتو های نسل سوم مانند ADA از پیشرفت ‌های جدیدی مانند معماری لایه‌ای برای بهبود مقیاس‌پذیری، امنیت و پایداری استفاده می‌کنند. لذا نسل سوم ارز های دیجیتال بهینه تر هستند، نقص‌ها را برطرف می‌کنند و ناکارآمدی‌ها را اصلاح می‌کنند.

آخرین اخبار و مطالب مرتبط با کاردانو

برخی از اخبار، آموزش ها و مطالب مربوط به کاردانو را مشاهده کنید

سقوط بیت کوین بعد از جنگ ایران و اسرائیل
سقوط بیت کوین بعد از جنگ ایران و اسرائیل

در پی درگیری‌های نظامی میان ایران و اسرائیل در اوایل سال 2024، بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت‌کوین، شاهد نوسانات شدید و کاهشی چشمگیر بود.

بازی‌های P2E و کسب درآمد! معرفی بهترین بازی‌های P2E
بازی‌های P2E و کسب درآمد! معرفی بهترین بازی‌های P2E

بازی‌های P2E (Play-to-Earn)، که گاهی با عنوان بازی‌های "بازی کن تا کسب درآمد کنی" شناخته می‌شوند، نوآوری جدید و قابل توجهی در صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روند.

آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال
آموزش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال

آیا تا کنون به دنبال راهی برای درک بهتر ارزهای دیجیتال بوده‌اید؟ آیا می‌خواهید بیشتر بدانید که چگونه تحلیل بنیادی می‌تواند به شما کمک کند؟

چگونه از کلاهبرداری  ICO ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری ICO ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد، در عین حال به بستری مناسب برای کلاهبرداری و اعمال متقلبانه برای کلاهبرداران تبدیل شده‌ است.

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای قیمتی
آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای قیمتی

در عصر دیجیتال امروزی، جایی که ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تغییر چهره مالی جهان هستند، تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای معامله‌گران برای تفسیر و پیش‌بینی روندهای بازار به شمار می‌رود.

چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟

محافظت از دارایی های رمزنگاری به شما کمک می کند که بدانید چگونه هدف قرار گرفته اید و چه کاری می توانید انجام دهید.

بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری
بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

تعداد زیادی ارز دیجیتال وجود دارد، اما انتخاب بهترین ارزها برای سرمایه‌گذاری نیازمند شناخت عمیق و تحلیل دقیق است.

کانال سیگنال کریپتو و فارکس
کانال سیگنال کریپتو و فارکس

قیمت اشتراک از ۷,۷۹۷,۹۰۰ تومان

چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم؟
چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم؟

برای پرداختن به این موضوع که چگونه کیف پول ارز دیجیتال امن بسازیم هلدینگ آلنداینوست ابتدا به تعریف کيف پول ارز دیجیتال می‌پردازد...

ماینینگ اتریوم
ماینینگ اتریوم

اتریوم به عنوان یکی از ارزهای محبوب و پرارزش در بازار کریپتو به شمار می‌آید و استخراج آن یکی از روش‌های اصلی برای به دست آوردن این ارز دیجیتال است.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد کاردانو چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد کاردانو را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب