اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

امروزه بازار های مالی توجه بسیاری را به خود جلب نموده‌ اند. در بازار های بسیاری همچون بازار کریپتو، بورس و یا فارکس از ابزار های متعددی برای پیش بینی روند بازار سود برده می‌شود....

امروزه بازار های مالی توجه بسیاری را به خود جلب نموده‌ اند. در بازار های بسیاری همچون بازار کریپتو، بورس و یا فارکس از ابزار های متعددی برای پیش بینی روند بازار سود برده می‌شود. یکی از این ابزارها اندیکاتور میانگین متحرک است، میانگین متحرک (MA) یک شاخص سهام است که معمولاً در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود. دلیل محاسبه میانگین متحرک یک سهم، کمک به هموارسازی داده های قیمت با ایجاد یک میانگین قیمت دائما به روز شده است. در این بخش هلدینگ آلنداینوست به آموزش مفهوم میانگین متحرک می‌پردازد.

اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟

با محاسبه میانگین متحرک، اثرات نوسانات تصادفی و کوتاه مدت بر قیمت سهام در یک بازه زمانی مشخص کاهش می‌یابد. میانگین‌های متحرک ساده (SMA) از یک میانگین حسابی ساده قیمت‌ها در بازه‌های زمانی مختلف استفاده می‌کنند، در حالی که میانگین‌های متحرک نمایی (EMA) وزن بیشتری را نسبت به قیمت‌های قدیمی‌تر در طول دوره زمانی بر قیمت‌های اخیر می‌گذارند. میانگین های متحرک برای شناسایی جهت روند یک سهم یا تعیین سطوح حمایت و مقاومت آن محاسبه می‌شود. این یک شاخص پیرو روند یا عقب مانده است زیرا بر اساس قیمت های گذشته است.

هر چه دوره میانگین متحرک بیشتر باشد، تاخیر بیشتر می‌شود. میانگین متحرک 200 روزه دارای درجه تاخیر بسیار بیشتری نسبت به MA 20 روزه است زیرا شامل قیمت های 200 روز گذشته است. ارقام میانگین متحرک 50 روزه و 200 روزه به طور گسترده توسط سرمایه گذاران و معامله گران دنبال می‌شوند و به عنوان سیگنال های معاملاتی مهم در نظر گرفته می‌شوند. سرمایه گذاران ممکن است دوره های مختلف با طول های مختلف را برای محاسبه میانگین متحرک بر اساس اهداف تجاری خود انتخاب کنند. میانگین متحرک کوتاه‌تر معمولاً برای معاملات کوتاه‌مدت استفاده می‌شود، در حالی که میانگین‌های متحرک بلندمدت برای سرمایه‌گذاران بلندمدت مناسب‌تر است.

در حالی که پیش بینی حرکت آینده یک سهم خاص غیرممکن است، استفاده از تحلیل تکنیکال و تحقیقات می‌تواند به پیش بینی های بهتر کمک کند. میانگین متحرک افزایشی نشان می دهد که اوراق بهادار در روند صعودی قرار دارد، در حالی که میانگین متحرک کاهشی نشان می‌دهد که در روند نزولی قرار دارد. به طور مشابه، حرکت صعودی با یک متقاطع صعودی تأیید می‌شود، که زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور کند. برعکس، حرکت نزولی با یک متقاطع نزولی تأیید می‌شود، که زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلندمدت عبور کند.

انواع میانگین متحرک

میانگین متحرک ساده

میانگین متحرک ساده (SMA) با گرفتن میانگین حسابی مجموعه ای از مقادیر معین در یک دوره مشخص محاسبه می‌شود. مجموعه ای از اعداد یا قیمت سهام با هم جمع می‌شوند و سپس بر تعداد قیمت های مجموعه تقسیم می‌شوند. فرمول محاسبه میانگین متحرک ساده یک اوراق بهادار به شرح زیر است:

میانگین متحرک نمایی (EMA)

میانگین متحرک نمایی وزن بیشتری به قیمت‌های اخیر می‌دهد تا آنها را نسبت به اطلاعات جدید پاسخگوتر کند. برای محاسبه EMA، ابتدا میانگین متحرک ساده (SMA) در یک دوره خاص محاسبه می‌شود. سپس ضریب وزن دهی EMA را محاسبه کنید، که به عنوان ضریب هموارسازی شناخته می‌شود، که معمولاً از فرمول پیروی می‌کند:

برای میانگین متحرک 20 روزه، ضریب برابر [2/(20+1)] = 0.0952  خواهد بود. ضریب هموارسازی با EMA قبلی ترکیب می‌شود تا به مقدار فعلی برسد. بنابراین EMA وزن بیشتری به قیمت‌های اخیر می‌دهد، در حالی که SMA وزن برابری را به همه مقادیر اختصاص می‌دهد.

میانگین متحرک ساده (SMA) یا میانگین متحرک نمایی(EMA)

محاسبه EMA تاکید بیشتری بر نقاط داده اخیر دارد. به همین دلیل، EMA یک محاسبه میانگین وزنی در نظر گرفته می‌شود. در شکل زیر، تعداد دوره های استفاده شده در هر میانگین 15 است، اما EMA سریعتر از SMA به قیمت های متغیر پاسخ می‌دهد. EMA زمانی که قیمت در حال افزایش است نسبت به SMA ارزش بیشتری دارد و زمانی که قیمت در حال کاهش است سریعتر از SMA سقوط می‌کند. این پاسخگویی به تغییرات قیمت دلیل اصلی این است که برخی از معامله گران ترجیح می‌دهند از EMA به SMA استفاده کنند.

نمونه ای از شاخص میانگین متحرک

به طور کلی، حرکت به سمت باند بالا نشان می‌دهد که دارایی بیش از حد خرید شده است، در حالی که حرکت نزدیک به باند پایین نشان می‌دهد که دارایی در حال فروش بیش از حد است. از آنجایی که انحراف معیار به عنوان معیار آماری نوسانات استفاده می‌شود، این شاخص خود را با شرایط بازار تنظیم می‌کند.

میانگین متحرک چه چیزی را نشان می‌دهد؟

میانگین متحرک آماری است که میانگین تغییرات یک سری داده را در طول زمان نشان می‌دهد. در امور مالی، میانگین متحرک اغلب توسط تحلیلگران فنی برای پیگیری روند قیمت اوراق بهادار خاص استفاده می‌شود. یک روند صعودی در میانگین متحرک ممکن است به معنای افزایش قیمت یا حرکت یک اوراق بهادار باشد، در حالی که یک روند نزولی به عنوان نشانه ای از کاهش تلقی می‌شود.

میانگین متحرک برای چه مواردی استفاده می شود؟

میانگین متحرک به طور گسترده ای در تحلیل تکنیکال استفاده می شود، شاخه‌ای از سرمایه گذاری که به دنبال درک و سود از الگوهای حرکت قیمت اوراق بهادار و شاخص ها است. به طور کلی، تحلیلگران فنی از میانگین های متحرک برای تشخیص اینکه آیا تغییر در حرکت برای یک اوراق بهادار رخ می‌دهد یا خیر، استفاده می‌کنند، مثلاً اگر یک حرکت نزولی ناگهانی در قیمت اوراق بهادار وجود داشته باشد. در مواقع دیگر، آنها از میانگین متحرک برای تأیید سوء ظن خود مبنی بر اینکه ممکن است تغییری در جریان باشد، استفاده می‌کنند.

میانگین متحرک نمایی (EMA) نوعی میانگین متحرک است که به روزهای معاملاتی اخیر وزن بیشتری می‌دهد. این نوع میانگین متحرک ممکن است برای معامله‌گران کوتاه‌مدت که داده‌های تاریخی بلندمدت کمتر مرتبط هستند مفید باشد. میانگین متحرک ساده با میانگین یک سری قیمت ها محاسبه می‌شود و در عین حال وزن یکسانی به هر یک از قیمت های مربوطه می‌دهد.

MACD چیست؟

واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD) توسط معامله‌گران برای نظارت بر رابطه بین دو میانگین متحرک استفاده می‌شود که با کم کردن میانگین متحرک نمایی 26 روزه از میانگین متحرک نمایی 12 روزه محاسبه می‌شود.MACD  همچنین از یک خط سیگنال استفاده می کند که به شناسایی متقاطع ها کمک می‌کند و خود میانگین متحرک نمایی نه روزه از خط MACD است که در همان نمودار رسم شده است. خط سیگنال برای کمک به شناسایی تغییرات روند در قیمت اوراق بهادار و تأیید قدرت یک روند استفاده می‌شود. هنگامی که MACD مثبت است، میانگین کوتاه مدت بالاتر از میانگین بلندمدت قرار می‌گیرد و نشانه حرکت صعودی است. وقتی میانگین کوتاه مدت کمتر از میانگین بلندمدت است، نشانه آن است که حرکت رو به پایین است.

جمع‌بندی

میانگین متحرک (MA) یک شاخص سهام است که معمولاً در تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می شود و برای کمک به هموارسازی داده های قیمت با ایجاد میانگین قیمت به روز شده دائما استفاده می شود. میانگین متحرک افزایشی نشان می دهد که امنیت در یک روند صعودی قرار دارد، در حالی که میانگین متحرک کاهشی نشان دهنده روند نزولی است. میانگین متحرک نمایی عموماً به یک میانگین متحرک ساده ترجیح داده می شود زیرا وزن بیشتری به قیمت های اخیر می دهد و پاسخ واضح تری به اطلاعات و روندهای جدید نشان می‌دهد.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد این پست چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب