بازار NFT

بازاری برای بهترین هنرمندان

آخرین مینت های رایگان (Free Mint)

بروز ترین فری مینت های بازار NFT

توکن غیرمثلی چیست؟

توکن غیرمثلی یا NFT، یک نشانه غیر‌قابل تعویض است، به این معنی که در این آثار هنری عجیب و غریب، یک واحد منحصر به فرد و غیرقابل تعویض از اطلاعات وجود دارد که با استفاده از فناوری بلاکچین در یک فضای دیجیتالی ذخیره شده است. همان فناوری که برای ارز های دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتر استفاده می‌شود، برای NFT و اثبات مالکیت آن نیز استفاده می‌شود. در NFT ها ارتباط با بلاکچین فقط برای امنیت نیست بلکه باعث متفاوت بودن هر NFT با دیگری نیز می‌شود و مانند اثر انگشت برای آنها عمل می‌کند، به این معنی که حتی اگر اثر هنری دو NFT کاملا مثل هم باشد باز متفاوت هستند.

توکن غیرمثلی چیست؟

آخرین دوره‌ها

‌آخرین و بروزترین آموزش های آلنداینوست:

کارگاه حضوری فیلیپ NFT
کارگاه حضوری فیلیپ NFT

هزینه پیش ثبت‌نام: 1,000,000 تومان

دوره کریپتو پرو + NFT پلاس
دوره کریپتو پرو + NFT پلاس

هزینه دوره: 9,996,000 تومان

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات هلدینگ آلنداینوست با ما در ارتباط باشید.

تماس با ما

آموزش ویدیویی NFT

برای درک بهتر مفهوم NFT و توکن های غیرقابل تعویض توصیه می‌گردد ویدیو آموزشی را مشاهده نمایید.

پس از شهرت هنگفت ارز های دیجیتال، نوبت به بازار جذاب و رنگارنگ توکن های غیر قابل تعویض رسید. این توکن ها با استفاده از فناوری بلاکچین و خلاقیت افراد با ارز های دیجیتالی که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می‌کنند، صنعت جدیدی را در اختیار علاقه‌مندان بازار های مالی قرار دادند. توکن های غیر مثلی (NFT) همانطور که از نامشان مشخص است، آثاری هستند که هیچ کدام با دیگری یکسان نیستند. اما این توکن ها چه ویژگی هایی دارند و چگونه توانستند توجه سرمایه‌گذاران بازار های مالی را به خود جلب کنند؟ در این مطلب هلدینگ آلنداینوست به این موضوع می‌پردازد.

NFT چیست؟

NFT مخفف توکن غیر‌قابل تعویض است، به این معنی که در این آثار اطلاعاتی وجود دارد که با استفاده از فناوری بلاکچین در آن ذخیره شده است. همان فناوری که برای ارز های دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتر استفاده می‌شود، برای NFT و اثبات مالکیت آن نیز استفاده می‌شود.

اما تفاوت بزرگی بین این دو وجود دارد، بر خلاف ارز های دیجیتال که بلاکچین فقط مانع هک شدن آنها می‌شود، در NFT ها ارتباط با بلاکچین فقط برای امنیت نیست بلکه باعث متفاوت بودن هر NFT با دیگری نیز می‌شود و مانند اثر انگشت برای آنها عمل می‌کند، به این معنی که حتی اگر اثر هنری دو NFT کاملا مثل هم باشد باز متفاوت هستند (اثر انگشتشان متفاوت است).

اطلاعاتی در این توکن ها وجود دارد، که به آنها شناسه یا گواهی گفته می‌شود. این قانون در مورد ارز های دیجیتال عمل نمی‌کند، برای مثال یک اتریوم با اتریوم دیگر برابر است. هر دو ارزش یکسانی دارند و از نظر ساختار یکی هستند. امروزه حتی اثر های سه بعدی می‌بینید که NFT هستند. به طور کل، می‌توانید NFT‌ها را تقریباً از هر چیز منحصر به‌ فردی بسازید که به صورت دیجیتالی ذخیره شود و دارای ارزش باشد.

توکن های غیر قابل تعویض

مفهوم بلاکچین

بلوک‌ها مجموعه‌ای از اطلاعات هستند که این اطلاعات (که راجب تراکنش ها هستند) در یک بلاک ثبت می‌شوند. بلاک ها به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط هستند؛ این زنجیره ها بلاکچین را تشکیل می‌دهند. هر بلاکچین مشخصات مخصوص به خودش را دارد که «هش» نامیده می‌شود.

هش چیست؟ هش مجموعه ای از آیدی های یکتاست که برای هر بلاک دقیقا مثل کد ملی یا اثر انگشت عمل می‌کند و برای هر بلاک متفاوت و مخصوص خودش است. در بلاکچین، بلاک ‌ها علاوه بر اینکه خودشان یک هش دارند، هش بلاک قبلی را نیز در خود دارند. از آنجایی که هر بلاکچین از هش بلاک قبلی خودش تشکیل شده است اگر فردی بخواهد یک هش را هک کند در نتیجه کل بلوک ها از آن نقطه به بعد تغییر می‌کنند و مشخص می‌شود بلاکچین هک شده. این یکی از بزرگترین مزیت های بلاکچین است که باعث میشود غیرقابل هک شود.

معنی Non-Fungible یا غیر قابل تعویض 

همانطور که عنوان شد، هویت منحصر به فرد و مالکیت یک NFT از طریق بلاکچین آن قابل تأیید است. آنها ابتدا در بلاکچین اتریوم راه اندازی شدند، اما بلاکچین های دیگر از جمله FLOW و بیت کوین‌کش نیز اکنون از آنها پشتیبانی می‌کنند. توکن های غیرمثلی می‌توانند از تصاویر،صدا و یا انیمیشن ساخته شده باشند. آنها می‌توانند مانند هر نوع هنر دیگری از ارز خرید و فروش شوند و مانند هنر فیزیکی، قیمت تا حد زیادی بر اساس تقاضای بازار تعیین می‌شود.

اگر در یک فروشگاه هنری رفته باشید، می‌بینید که از یک اثر هنری (به عنوان مثال یک تابلو نقاشی) چندین نسخه مانند هم وجود دارد. این اتفاق برای NFT ها نیز قابل اجرا است. شما می‌توانید یک توکن که اثر هنری آن کاملا کپی دیگری است بسازید اما این به معنی برابری این دو نیست. شاید اثر هنری آنها کاملا یکسان باشد، اما شناسه هرکدام با بلاکچین خودشان متفاوت است.

این یعنی شما می‌توانید یک کالکشن (کلکسیون NFT) را کپی دیگری بزنید و مشکل کپی رایت نداشته باشید. چرا که این دو کالکشن دارای ارزش های متفاوت و لینک های متفاوت رو بلاکچین هستند. (مانند اثر انگشت هر فرد که حتی اگر دو فرد کاملا از نظر چهره مشابه باشند همچنان دو شخص جدا از هم و متفاوت محسوب می‌شوند.)

NFT و افراد مشهور

بسیاری از افراد مشهور در حوزه های ورزشی و هنری، وارد بازار توکن های غیرمثلی شده و در این پلتفرم سرمایه گذاری هنگفتی کردند. افرادی همچون اسنوپ داگ رپر آمریکایی، لیونل مسی و کریستیانو رونالدو ورزشکاران مشهور و همچنین سلبریتی های ایرانی مانند بهنوش بختیاری نیز در صنعت NFT فعال هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به محتوای سلبریتی های NFT ما مراجعه کنید!

کاربرد های NFT

به طور کلی، NFT ها می‌توانند هر نوعی از فایل دیجیتالی را نشان دهند، حال میخواهد یک JPEG از یک اثر هنری باشد، یک ویدیو یا حتی املاک باشد. با تبدیل این آیتم ها به توکن های غیر مثلی و آپلود آنها روی یک بلاکچین امکان خرید فروش و تجارت این فایل ها فراهم می‌شود و همچنین با استفاده از تکنولوژی بلاکچین امنیت این آیتم ها برقرار می‌شود.

تفاوت NFT با ارز های دیجیتال

NFT کوتاه شدهnon-fungible token  به معنی توکن غیر قابل تعویض است. معمولاً با استفاده از همان نوع برنامه نویسی ارز های دیجیتال، مانند بیت کوین یا اتریوم ساخته می شود، اما شباهت این دو در همین حد است. پول های فیزیکی و ارز های دیجیتال «تعویض‌ پذیر» هستند، به این معنی که می‌ توان آن‌ ها را با یکدیگر داد و ستد یا مبادله کرد. آنها همچنین از نظر ارزش برابر هستند، یک دلار همیشه ارزش دلار دیگر را دارد. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. قابلیت تعویض کریپتو آن را به وسیله ای قابل اعتماد برای انجام تراکنش های روی بلاکچین تبدیل می کند.

NFT ها متفاوت هستند. هر یک دارای یک امضای دیجیتال هستند که امکان مبادله  NFTها را با یکدیگر یا برابر آن ها غیر ممکن می کند (بنابراین غیر قابل تعویض هستند).

از کجا NFT بخرم؟

تا اینجا فکر می‌کنم مشخص شده باشد با کلیک راست کردن و ذخیره کردن آن عکس های دیجیتال شما چیزی را هک نکرده‌اید یا NFT را بدست نیاورده‌اید. حتی با ذخیره آن فایل دیجیتال قسمت مهم NFT که لینک بلاکچین و نشانگر متفاوت بودن (همان اثر انگشت) آن است وجود ندارد.

اما اگر به طور جدی و مطمئن قصد خرید NFT دارید ما در این قسمت چند تا از برترین بازار های NFT را عنوان کرده‌ایم:

OpenSea

OpenSea پیشرو در فروش NFT است. این بازار که در سال 2017 شروع به کار کرد رتبه اول را در بازار های NFT را دارد. OpenSea انواع دارایی های دیجیتال را در پلتفرم خود دارد و ثبت نام و ثبت پیشنهادات در این بازار رایگان است. همچنین از هنرمندان و سازندگان پشتیبانی می‌کند و اگر می‌خواهید NFT خود را ایجاد کنید (فرآیندی معروف به مینت کردن) مراحلی آسان برای استفاده دارد. این بازار از بیش از 150 توکن پرداخت مختلف پشتیبانی می‌کند.

OpenSea Pro

OpenSea Pro دارای بهینه‌ترین هزینه‌های فی نسبت به هر جمع‌کننده NFT است. شامل داده های زنده و متقابل بازار و ابزارهای قدرتمند مدیریت موجودی را ارائه می‌دهد که خرید و فهرست بندی اقلام را به صورت عمده آسان می‌کند. همچنین می‌توانید از OpenSea Pro برای برش موارد استفاده کنید، که به شما امکان می‌دهد از وب‌سایت‌ها یا قراردادهای شخص ثالث جلوگیری کنید.

Rarible

Rarible یک بازار NFT است که سازندگان محتوا و خریداران توکن ‌های غیر قابل تعویض (NFT) را بدون نیاز به کاربران برای داشتن مهارت ‌های کد نویسی قبلی به یکدیگر متصل می‌کند. این بازار توکن های روی پلتفرم های اتریوم، سولانا، Flow، تزوس و پالیگان را عرضه می‌کند.

SuperRare

مشابه Rarible، SuperRare نیز در حال ایجاد بازاری برای سازندگان محتوا دیجیتال است. این سایت شامل آثار هنری، فیلم ها و تصاویر سه بعدی است. در این بازار دارندگان کالکشن می‌توانند آثار هنری را با استفاده از اتریوم خریداری کنند. SuperRare اخیرا توکن خود را با همین نام بر روی بلاکچین اتریوم معرفی کرد که این توکن ها برای پیدا کردن فرصت های بهتر در بازار عمل می‌کنند.

Wondoria

واندوریا یک تجمیع کننده NFT است که برخلاف برخی پلتفرم ها که فقط از اتریوم پشتیبانی می‌کنند و چند مارکت رو رصد می‌کنند ، ۱۰ شبکه بلاکچین رو پشتیبانی و بالغ بر ۱۸۰ بازار دیگر رو رصد و جمع آوری می‌کند. به همین دلیل نسبت به مارکت پلیس های دیگر قیمت گذاری و پیشنهادات بهتری را ارائه می‌دهد. Wondoria مدعی است که می‌خواد یک مارکت پلیس غیر متمرکز باشد که می‌تواند نسل جدیدی از پلتفرم های خرید و فروش NFT را ارائه دهد.

Foundation

Foundation به عنوان یک روش ساده و بدون حاشیه برای پیشنهاد هنر دیجیتال طراحی شد. فروش با استفاده از اتریوم انجام می‌شود و این بازار از زمان راه اندازی در اوایل سال 2021، بیش از 100 میلیون دلار NFT فروخته است. هنرمندان و سازندگان محتوا توسط جامعه Foundation به این پلتفرم دعوت می‌شوند و خریداران برای شروع خرید تنها به یک کیف پول ارز دیجیتالی نیاز دارند که دارای اتریوم باشد.

X2Y2

X2Y2 یک بازار نسبتا جوان است که در فوریه 2022 راه اندازی شد.X2Y2  رقیب OpenSea (بزرگ ترین بازار توکن های غیر قابل تعویض) است. توکن X2Y2 توکن اصلی این بازار است که در حال حاضر با مجموع عرضه 1 میلیارد توکن معامله می‌شود.

NFT

NFT و بازی های درآمدزا

شروع واقعی توکن های غیر قابل تعویض زمانی بود که وارد صنعت بازی ها شدند. قبلا زمانی که هزینه ای برای یک آیتم در بازی ها میکردید آن آیتم هر چیز که بود فقط در بازی برای شما بود و فقط در پروفایل شما بوده و در حقیقت مالک آن شرکت سازنده بازی بود، اما با آمدن NFT به بازی ها و محبوب شدن بازی های بلاکچینی اکنون هر چیزی که شما در بازی برای آن هزینه کنید، مالک آن هستید و حتی می‌توانید آن آیتم را بفروشید.

توکن های غیر قابل تعویض نحوه بازی و ساخت بازی ها را تغییر داده‌اند. بازیکنان می‌توانند شخصیت ها یا کارت های یک بازی را بخرند و آنها را ارتقا دهند. همچنین بازی هایی هستند که با انجام یکسری مراحل، از توکن های خود بازی دریافت می‌کنید و می‌توانید از آن توکن ها در خرید و فروش NFT مورد علاقه تان استفاده کنید.

NFT‌ ها می‌توانند توسط بازیکنان برای آیتم های بازی خرید و فروش شوند که این آیتم ها شامل دارایی‌ های داخل بازی مانند شمشیر ها، پوسته ‌ها یا آواتار های منحصر به فرد هستند. در ادامه به برخی از بهترین بازی های درآمدزا NFT می‌پردازیم:

Axie Infinity

در این بازی کاراکتر ها (که Axie نام دارند) توکن های غیر مثلی یا همان NFT هستند. بازیکنان این توکن ها را خریداری می کنند و از آنها در نبرد ها استفاده میکنند. شما با بازی کردن و کنترل کردن کاراکتر های بازی می‌توانید از دو نوع PVP (بازیکن در برابر بازیکن) و PVE (بازیکن در برابر محیط بازی) لذت ببرید و کسب درآمد کنید.

The Sandbox

این بازی خیلی مشابه بازی ماینکرفت (Minecraft) است. تنها تفاوت این است که این بازی روی بلاکچین ساخته شده است. در دنیای Sandbox مالک هر چیزی هستید که خلق می‌کنید، حتی بازی ها و جهان ها!

Decentraland

یک پلتفرم واقعیت مجازی است که در آن شما می‌توانید بازی ها و سازه های خود را خلق کنید. Decentraland امکان خرید و فروش توکن های بی همتا را به کاربران می‌دهد و همچنین این پلتفرم دارای ارز دیجیتال خود به نام مانا (MANA) است. یکی از بهترین جنبه های این پلتفرم توانایی ساخت سازه ها با معماری های زیباست.

Illuvium

ایلوویوم یک بازی با دو سبک ترکیبی است. قسمت ماجراجویی و کلی آن به سبک RPG نقش آفرینی است و بخش مبارزه آن به سبک Auto Battler (مبارزات به طور خودکار و توسط هوش مصنوعی) است.

Gods Unchained

این یک بازی استراتژی و با استفاده از کارت است. کارت های خود را (که همه توکن غیر قابل تعویض هستند( به نبرد با بازیکنان دیگر ببرید و در صورت برنده شدن جایزه بگیرید! با بردن در مبارزات از توکن خود بازی، توکن GODS، دریافت کنید و از آن برای خرید کارت های بهتر یا خرید و فروش توکن های غیر مثلی (NFT) مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

Dvision Network

دیویژن نتورک دنیایی دیجیتال است که در آن شما می‌توانید سازه ها و ایده های خود را خلق کنید. این پلتفرم به شما اجازه ساخت دنیا های متاورسی شخصی و توکن های بی همتا (NFT) می‌دهد.

NFT ها لحظات خوبی را در میان هنرمندان، گیمر‌ها و برند‌ها و در همه بخش ها می‌گذرانند. به نظر می‌رسد هر روز یک بازیکن جدید به بازار آنها اضافه می‌شود. برای هنرمندان، قدم گذاشتن در فضای این بازار فرصت جدیدی برای فروش آثار هنری ایجاد می‌کند و راهی برای حمایت از آن برای طرفداران فراهم می‌کند.

سلبریتی ‌ها نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند، یا توکن های خود را ایجاد می‌کنند (یا هنرمندان و سازندگان محتوا برایشان ایجاد می‌کنند). برخی از این افراد مشهور نیز از توکن های جدید خود در پروژه های رسانه‌ای استفاده می‌کنند.

NFT در دنیای متاورس

هنگام ارزیابی رابطه بازار کریپتو و بلاکچین با متاورس، مهم است که به یاد داشته باشید که رمزارز (کریپتو) مربوط به تأیید و اعتبار است. بنابراین هنگام در نظر گرفتن رابطه بلاکچین با متاورس، منطقی است که در مورد آن به عنوان یک فضای دیجیتالی که می تواند اعتبار سنجی شود (امنیت کامل داشته باشد) فکر کنیم.

NFT ها را نمی‌توان کپی کرد چون ارتباط مستقیم با فرآیند اعتبارسنجی یا اطمینان امنیت دارند، و همین باعث می‌شود آنها غیر قابل تغییر باشند. همانطور که قابلیت های این توکن ها رشد می‌کند، در حال تبدیل شدن به یک بعد اطلاعاتی جدید هستند که با دنیای واقعی گره خورده است.

با استفاده از قابلیت تغییر ناپذیری این توکن ها و ارتباط آنها با Web3، متاورس به فضایی با امنیت و مالکیت نسبت با دارایی ها تبدیل می‌شود. این مالکیت می‌تواند برای خانه یا هر دارایی دیگری استفاده شود. با تعریف واضح متاورس واقعی، هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای سرمایه‌گذاران، می‌توانیم به سمت نسخه‌ای معنادار از آن حرکت کنیم.

ویژگی های اصلی NFT

از مهم ترین ویژگی های توکن های غیر قابل تعویض موارد زیر هستند:

1. غیر قابل تعویض هستند: همانطور که گفتیم، این توکن ها قابلیت تعویض ندارند چرا که هر کدام شناسه یا گواهی متفاوت دارند. (اثر انگشت متفاوتی دارند)

2. کمیاب هستند: توکن ها به علت شناسه ای که دارند و غیر قابل تعویض بودنشان به نوعی از هر کدام یک توکن بیشتر وجود ندارد.

3. استثنائی هستند: NFT ها بخاطر اطلاعاتی که در آنها ثبت شده (همان شناسه یا گواهی آنها) هر کدام منحصر به فرد هستند.

نتیجه گیری

زمانی که ارز های دیجیتال عرضه شدند، شک زیادی برای سرمایه گذاران وجود داشت که آیا ارزش سرمایه گذاری را دارد یا نه؟ اکنون میبینیم که رمزارز ها هر روز رو به پیشرفت بیشتری هستند و در حال تصرف سیستم های نقل و انتقال دنیا هستند. توکن های غیر قابل تعویض نیز ثابت کرده‌اند که متفاوت هستند. با وجود بازار های مالی متعددی همچون بازار بورس و غیره، NFTها ثابت کردند می‌توانند سبک جدیدی از زندگی و آینده‌ای نوین را به بازار های مالی بیاوردند.

چه کسی NFTها را اختراع کرد؟

اولین NFT شناخته شده، معروف به Quantum، در سال 2014 توسط کوین مک کوی ساخته شد. این NFT یک اثر هنری دیجیتال منحصربه‌فرد بود که در بلاک چین Namecoin ثبت شده بود و در نتیجه مفهوم توکنایز کردن هنر دیجیتال را رهبری می‌کرد. با این حال، به رسمیت شناختن جهانی NFTها تا سال 2017 اتفاق نیفتاد، عمدتاً به دلیل ظهور اتریوم – بلاک چینی که بسیاری از موانع ایجاد و معامله NFTها را از بین برد. قراردادهای هوشمند اتریوم چارچوبی قوی برای ایجاد دارایی، کدگذاری و معاملات فراهم می‌کند و در نتیجه موانع استفاده از پروژه‌های NFT را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

گران ترین توکن ان اف تی تا به حال کدام است؟

Everydays: The First 5000 Days یک کولاژ دیجیتالی است که توسط هنرمند Beeple ساخته شده است و شامل 5000 تصویر است که او روزانه در طول 13 سال خلق کرده است. ابعاد این کلاژ 21069×21069 پیکسل است و نمایشی بصری از کارهای روزمره و خلاقیت اوست.

ان اف تی های بیت کوین بر چه بلاک چینی می باشند؟

BRC-20 یک استاندارد آزمایشی است که روی شبکه‌ی بیت کوین راه‌اندازی شده و با الگوبرداری از اتریوم فعالیت می‌کند. این استاندارد به توسعه‌دهندگان اجازه داده تا توکن‌های مختلف را روی شبکه بیت کوین و از طریق پروتکل اردینال ایجاد و راه‌اندازی کنند.

بعد از مارکت پلیس اوپن سی چه مارکت پلیسی برترین می‌باشد؟

مارکت پلیس Blur برای معامله گران حرفه ای NFT است و به گفته تیم، متعلق به جامعه آن می‌باشد. ایده راه‌اندازی این بازار NFT به دلیل عدم وجود تجمیع کننده یا aggregators در بازار NFT شکل گرفت و تیم سازنده شامل افرادی از سازمان های برتر و مهم مانند MIT، Twitch و Citadel است.

ایا می‌توان متن را NFT کرد؟

پلتفرم میرور(Mirror) قابلیت این که نوشته های خود را NFT کنیم را به ما می‌دهد که انجام این فرآیند بدون داشتن توکن Write تقریباً غیرممکن است. اما این پلتفرم روش دیگری به نام Write Race ایجاد کرده است.