ETF بیت کوین چیست؟ [صندوق قابل معامله BTC]

ETF بیت ‌کوین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که بدون نگه‌داشتن بیت‌کوین، مستقیماً در بازار آن سرمایه‌گذاری کنند. به عبارتی صندوق تبادل معاملاتی بیت‌ کوین، یک ابزار سرمایه‌گذاری نوین است.

از ابتدای ظهور بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، بازارهای مالی جهانی از پتانسیل و قدرت آن به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری جدید پرده برداشتند. اما تازه اخیراً، با ظهور ETF بیت کوین، این ارز دیجیتال وارد یک فرایند جدید از رشد و توسعه شده است.

 ETF بیت کوین به عنوان یکی از ابزارهای مالی مورد انتظار برای علاقه‌مندان به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، گسترش بیت کوین را به بازار سرمایه‌گذاری سنتی تسهیل می‌کند. این مقاله از هلدینگ آلنداینوست، به بررسی ETF بیت کوین و تأثیرات آن بر بازار مالی می‌پردازد.

مفهوم ETF

ETFها یا صندوق‌های تبادل ناپذیر، ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که به سادگی معامله می‌شوند و مجموعه‌ای از دارایی‌های مالی مثل سهام یا اوراق بهادار را نمایندگی می‌کنند. آنها امکان دسترسی به تنوع بزرگی از دارایی‌ها را فراهم می‌کنند، به صورت مشابه با سهام معمولی معامله می‌شوند اما از مزایای کاهش هزینه‌ها و پایین بودن ریسک‌ها برخوردارند.

 ETFها می‌توانند به عنوان برندهای صندوقی (passive) که به اندازه‌ی ممکن سعی در تقاضای یک نماینده استراتژیک می‌کنند، یا برندهای فعال (active) که سعی در برتری از بازار دارند، طراحی شوند.

ETF ها سبک سرمایه گذاری ترکیبی هستند که مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک عمل می‌کنند، اما در بورس‌ها معامله می‌شوند و شاخص، بخش یا دارایی خاصی مثل طلا را پیگیری می‌کنند. برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سنتی، امکان خرید و فروش ETF ها در طول روز وجود دارد.

ETF بیت کوین چیست؟ [صندوق قابل معامله BTC]

ETF بیت‌ کوین چیست و چگونه عمل می‌کند؟

 ETF بیت ‌کوین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که بدون نگه‌داشتن بیت‌کوین، مستقیماً در بازار آن سرمایه‌گذاری کنند. به عبارتی بیت ‌کوین ETF یا صندوق تبادل معاملاتی بیت‌ کوین، یک ابزار سرمایه‌گذاری نوین است که به افراد امکان می‌دهد در بازار بیت‌کوین بازی کنند بدون اینکه نیاز به مستقیم خرید و نگهداری ارز دیجیتال داشته باشند.

 این ETF ها مشتقات مالی هستند که به صورت عمومی در بورس‌های مالی معامله می‌شوند و قیمت آن‌ها بر اساس عملکرد بیت ‌کوین مشخص می‌شود. ورود بیت ‌کوین به دنیای ETF ها، امکان دسترسی آسان‌تر به این بازار برای سرمایه‌گذاران سنتی را فراهم کرده و احتمالاً تأثیر بزرگی بر قیمت و روند بیت‌کوین داشته باشد.

هر ETF بیت‌ کوین توسط یک شرکت مدیریت می‌شود که سهام دارایی بیت ‌کوین خود را از طریق دارندگان دیگر یا از طریق یک صرافی مجاز ارز دیجیتال خریداری کرده و آنها را منتشر می‌کند و سهام آن در بورس اوراق بهادار سنتی قابل معامله هستند.

تفاوتETF اسپات بیت‌ کوین با بیت کوین چست؟

کوری کلیپستن، مدیر عامل سوان بیت کوین، به CBS MoneyWatch گفت: اولاً، سرمایه گذارانی که پول خود را در صندوق های ETF بیت کوین می گذارند، مطلقاً مالک بیت کوین نیستند. دوم، شرکت های مالی برای تجارت و مدیریت ETF بیت کوین کارمزد دریافت می کنند. در مقابل، افرادی که بیت کوین را مستقیماً می خرند، هزینه تراکنش می پردازند، اما هیچ هزینه ای برای مدیریت سرمایه گذاری وجود ندارد.

داشتن بیت کوین از طریق ETF مزایایی دارد. برای مثال، سرمایه‌گذاران می‌توانند ETF بیت‌ کوین خود را در همان حساب کارگزاری که سایر سرمایه‌گذاری‌هایشان انجام می‌دهند، نگهداری و پیگیری کنند.

تفاوت اصلی بین ETF اسپات بیت کوین و بیت کوین معمولی در نحوه‌ی دسترسی به دارایی می‌باشد. در حالی که بیت کوین معمولی به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل معامله می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند آن را مستقیماً خریداری کنند و نگهداری کنند،  ETF اسپات بیت کوین یک صندوق تبادل‌ناپذیراست که بر اساس قیمت بیت کوین در بازار، به صورت پویا و مستقیم دنبال می‌شود.

 به عبارت دیگر، با ETF اسپات بیت کوین، سرمایه‌گذاران نه تنها به قیمت بیت کوین دسترسی دارند، بلکه می‌توانند به ازای هر سهم از صندوق بیت کوین را خریداری کنند که به معنای داشتن قسمتی از دارایی‌های داخلی آن صندوق می‌باشد.

این امکان به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به نگهداری مستقیم بیت کوین، از ارزش آن بهره‌مند شوند و همچنین از مزایای دیگر ETF همچون تنوع، تسهیل در معاملات و کاهش هزینه‌های مرتبط با نگهداری مستقیم دارایی بیت کوین بهره‌مند شوند.

مزایای سرمایه‌گذاری در ETF بیت کوین

تصمیم برای سرمایه‌گذاری در ETF بیت‌کوین یا هر ابزار دیگری، بستگی به اهداف و ریسک‌های سرمایه‌گذاری شما دارد. بهتر است قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری، با مشاوره از متخصصان مالی و انجام تحلیل دقیق، تصمیم بهتری برای سرمایه‌گذاری خود بگیرید.
 ETF
بیت‌ کوین، یکی از ابزارهای مالی است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به صورت مستقیم در بازار بیت ‌کوین سرمایه‌گذاری کنند، اما برخلاف خرید مستقیم بیت ‌کوین، دارای چند مزیت است:

 1. تنوع و پراکندگی سرمایه: با سرمایه‌گذاری در ETF بیت‌ کوین، سرمایه‌گذاران می‌توانند به صورت مستقیم در بازار بیت ‌کوین سرمایه‌گذاری کنند، اما با دسترسی به این فرصت، بدون نیاز به خرید مستقیم ارز دیجیتال، که ممکن است برای برخی سرمایه‌گذاران پیچیده باشد.
 2. کارایی و نفوذ بالا ETF : بیت ‌کوین معمولاً قابلیت نفوذ و کارایی بالایی در بازار دارد، به ویژه برای سرمایه‌گذارانی که ممکن است به دلیل محدودیت‌های مالی یا قوانین محلی، امکان سرمایه‌گذاری مستقیم در بیت‌ کوین را نداشته باشند.
 3. کاهش ریسک: ازآنجا که ETF بیت‌ کوین دارای تنوع بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در بیت ‌کوین است، احتمالاً ریسک‌هایی که با سرمایه‌گذاری مستقیم در این بازار همراه است را کاهش می‌دهد.
 4. شفافیت بیشتر:  ETF‌ها معمولاً شفافیت بیشتری در مقایسه با دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری دارند، که این می‌تواند برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال اطلاعات دقیق‌تر و شفافیت درباره سرمایه‌گذاری خود هستند، جذاب باشد.
 1. کاهش هزینه‌ها و فارهم کردن نقدینگی: مقایسه با خرید مستقیم بیت ‌کوین، ETF‌ها معمولاً هزینه‌های کمتری دارند. این هزینه‌ها ممکن است شامل هزینه‌های مدیریتی، هزینه‌های نگهداری، و هزینه‌های معاملات باشند که در مقایسه با مشتریانی که می‌خواهند بیت ‌کوین را مستقیماً خریداری کنند، کمتر است.

برخلاف مالکیت مستقیم رمزارزها که ممکن است سختی‌های فروش را داشته باشد، بیت کوین ETFs در بورس‌های سنتی معامله می‌شوند و برای سرمایه‌گذاران نقدینگی فراهم می‌کنند.

 1. فرصت برای تجزیه و تحلیل بیشتر: با سرمایه‌گذاری در ETF بیت ‌کوین، سرمایه‌گذاران می‌توانند از تحلیل‌های بازار، روند قیمت‌ها و اخبار مرتبط بهره ببرند تا تصمیمات بهتری برای سرمایه‌گذاری خود بگیرند.
 2. قابلیت دسترسی آسان: بسیاری از صندوق‌های ETF بیت ‌کوین در بازارهای مالی مختلف معامله می‌شوند و به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به راحتی و با استفاده از بورس‌های مالی مختلف، در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

معایب ETF بیت کوین چیست؟

اگرچه ETF بیت کوین ممکن است رویکردهای مناسبی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورد، اما در حقیقت داشتن سهام ETF  با داشتن BTC حقیقی تفاوت‌هایی را داراست که در ادامه به برخی از این معایب ETF بیت کوین اشاره خواهیم کرد. معایب سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF بیت‌کوین عبارتند از:

 1. ریسک قرار گرفتن در بازار: همانطور که بیت‌ کوین با ریسک‌های خاص خود همراه است، سرمایه‌گذاری در ETF بیت ‌کوین نیز به معرض ریسک‌های بازاری این ارز دیجیتال قرار می‌گیرد. نوسانات قیمت بیت ‌کوین ممکن است باعث افت و خیزهای قابل توجه در ارزش سرمایه‌گذاری شما شود.
 2. هزینه‌های مدیریتی: صندوق‌های ETF هزینه‌های مدیریتی و اداری دارند که ممکن است بر سودآوری سرمایه‌گذاری شما تأثیر بگذارد. این هزینه‌ها معمولاً از سودهای صندوق کسر می‌شود و در نهایت به ارزش سرمایه‌گذاری شما افزوده می‌شود.
 3. محدودیت‌های قانونی و مالی: برخی از مناطق و کشورها ممکن است محدودیت‌های قانونی یا مالی برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF بیت‌کوین داشته باشند، که می‌تواند تأثیر منفی بر توانایی سرمایه‌گذاری شما داشته باشد.
 4. عدم مستقلیت از بازار بیت ‌کوین: برخی از ETF های بیت‌ کوین ممکن است ارتباط مستقیم با بازار بیت‌ کوین نداشته باشند و به جای آن از مشتقات مالی برای تجارت استفاده کنند. این می‌تواند موجب اختلافات در عملکرد ETF نسبت به قیمت واقعی بیت‌کوین شود.
 5. عدم کنترل مستقیم بر ارزش بیت‌ کوین: در صندوق‌های ETF بیت ‌کوین، شما کنترل مستقیمی بر ارزش بیت‌ کوین ندارید. این به معنای این است که تصمیمات مدیران صندوق و تغییرات در بازار ممکن است به طور مستقیم بر ارزش سرمایه‌گذاری شما تأثیر بگذارد.

معایب ETF بیت کوین چیست؟

تایید 11 صندوق ETF اسپات بیت کوین

چند شرکت سرمایه گذاری به نام‌های ARK، lvnesto و VanEc  درخواست‌هایی برای تایید صندوق ای ‌اف تی اسپات به SEC ارائه دادند. در نهایت در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی (۲۰ دی ۱۴۰۲) کمیسیون اوراق بهادار و بورس‌های آمریکا (SEC) به یازده صندوق ETF بیت ‌کوین اسپات اجازه تأسیس داد.

 این اتفاق به‌عنوان یک رویداد مهم در حوزه بیت‌کوین و ابزارهای مالی مرتبط با بازار ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفت. ازاین 11 مورد صندوق معاملاتی، تا کنون ۶ مورد در بورس شیکاگو، ۳ مورد در بورس نیویورک و 2 صندوق در بورس نزدیک نیز معامله می‌شوند.

 • ARK 21Shares  با نماد ARKB
 • Bitwise  با نماد  BITB
 •  Hashdex با نماد  DEFI
 • Franklin Templeton  با نماد EZBC
 • Invesco Galaxy با نماد BTCO
 • VanEck با نماد HODL
 • WisdomTree  با نماد  BTCW
 • Fidelity  با نماد FBTC
 • Valkyrie  با نماد BRRR
 • BlackRock  با نماد IBIT
 • Grayscale  با نماد GBTC

آینده ETF اسپات بیت کوین چگونه خواهد بود؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، ETF بیت‌کوین شماره ۱۱ را تصویب کرد. پیش از این تاریخ، مقامات نظارتی تمایلی به تصویب هر گونه صندوق تبادل معاملات بیت‌کوین نداشتند؛ زیرا نگرانی‌هایی در مورد تلاش‌های تقلب، دستکاری بازار، و حمایت ناکافی از سرمایه‌گذاران وجود داشت.

قبل از این،  SEC چندین درخواست ETF بیت‌کوین را از طرف  Grayscale Investments، یکی از پیشگامان در امور دارایی‌های دیجیتال، رد کرده بود. در ماه آگوست ۲۰۲۳، یک دادگاه تجدیدنظر فدرال به این نتیجه رسید که رد SEC از درخواست Grayscale نادرست بوده و به اندازه کافی توضیح داده نشده بود.

با این حال،SEC تصمیم گرفت که اعتراضی به این حکم ارائه ندهد و در تاریخی که ذکر شد، این نهاد نظارتی تأییدیه‌ی برنامه Grayscale و سایر برنامه‌های ETF توسط شرکت‌های بزرگ صنعت مانند  Bitwise، BlackRock iShares، WisdomTree، ARK 21Shares  و Invesco Galaxy را اعلام کرد.

تمام 11 صندوق ETF  از جمله ETF Grayscal ، در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴، معاملات خود را آغاز کردند. گری جنسلر رئیس SEC، همراه با تأیید این موضوع هشداری را منتشر کرد.

جنسلر در بیانیه‌ای اظهار داشت: "با تأیید فهرست‌بندی و معامله برخی از سهام ETP بیت‌کوین، ما بیت ‌کوین را تصویب یا رد نکرده‌ایم. سرمایه‌گذاران باید از خطرات بی‌شمار مرتبط با بیت ‌کوین و محصولاتی که ارزش آن‌ها به ارزهای دیجیتال متصل است، آگاه باشند."

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد این پست چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب
Inline