متاورس نایت

مهلت ثبت نام

NFT چیست؟

NFT مخفف Non-Fungible Token یا "توکن غیرقابل معاوضه" است. NFT یک نوع توکن کریپتوگرافیک است که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، به‌طور خاص به یک دارایی یا اثر منحصربه‌فرد اختصاص دارد. به عبارت دیگر NFT توکن غیرقابل تعویض یا به نوعی گواهی مالکیت دیجیتالی غیرتکراری برای هر نوع دارایی دیجیتالی است. در واقع این نوع توکن، قرارداد هوشمندی است که با استفاده از پلتفرم‌های اپن ‌سورس تنظیم و برای ایمن‌سازی آن به صورت دیجیتالی استفاده می‌شود.

از NFT ها برای نمایش و انتقال دارایی‌های دیجیتالی مانند تصاویر هنری، ویدئوها، موسیقی، بازی‌های ویدئویی و دیگر محتواهای دیجیتال استفاده می‌شود. هر NFT دارای یک کد یکتا و تاریخچه معاملات ذخیره شده در بلاکچین است که امکان تعقیب و اثبات اصالت و مالکیت دارایی را فراهم می‌کند.

چرا NFTها ارزش دارند؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید این است که وقتی می‌توان به راحتی یک اثر هنری را دانلود کرد یا از آن اسکرین‌شات گرفت، چرا مردم حاضرند برای آن مبالغ بسیار زیادی بپردازند؟

علت این موضوع شبیه به خرید یک نقاشی معروف است: صاحب کالای اصلی بودن.

توکن غیرقابل تعویض به خریدار اجازه می‌دهد تا کالای اصلی را با احراز هویت داخلی داشته باشد. به عبارت دیگر اعتبار و هویت هنرمند با یکدیگر گره خورده و قراردادی پذیرفته شده به وجود می‌آید: تنها یک واحد از اثر مورد نظر تولید شده و در اختیار خریدار است.

NFT با ارز دیجیتال چه تفاوتی دارد؟

در ابتدا باید توکن‌های قابل تعویض و توکن‌های غیرقابل تعویض را بشناسیم.

توکن‌های قابل تعویض دارایی‌های مشابهی هستند که می‌توان هرکدام از آن‌ها را با دیگری تعویض کرد. به عنوان مثال ارزش یک بیت‌کوین با یک بیت‌کوین دیگر کاملا برابر است.

اما NFT‌ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، دارایی‌های منحصر به فرد و غیرتکراری هستند. هرکدام از این NFTها ویژگی‌ها و اطلاعات خاص خود را داشته و این اطلاعات آن‌ها را از  هر NFT دیگر متمایز می‌کند. درست شبیه به اثر انگشت که در هر فرد با دیگری متفاوت است.

متاورس‌نایت

متاورس‌نایت رویداد بی‌سابقه‌ای است که در صنعت NFT ایران، یک نقطه عطف مهم محسوب می‌شود. این رویداد برای اولین بار در تاریخ ایران، با همکاری و شرکت یکی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های سابق تیم ملی و استقلال تهران، آقای خسرو حیدری صورت می‌گیرد. اما این همه‌ ماجرا نیست.

برای اولین‌بار در ایران، تلفیق صنعت NFT و فوتبال را به بستری برای آموزش و فرهنگ‌سازی کودکان کار مستعد تبدیل کرده‌ایم.

ما را در این مسیر همراهی کنید و با حضورتان، به اهداف ما نیرو ببخشید.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد این پست چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب