چگونه از امنیت حساب صرافی ارز دیجیتال خود محافظت کنیم؟

والت (کیف پول) ارز دیجیتال، یک مکان ذخیره‌سازی برای کلیدهای خصوصی (private keys) است که به شما اجازه می‌دهد تا به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید و تراکنش‌ها را انجام دهید.

با پیشرفت و افزایش ارزش روز افزون ارزهای دیجیتال، کلاهبرداران و هکرها با فعالیت‌های فراوان در بازار کریپتو سعی دارند از هر فرصتی که دارند برای دزدیدن سرمایه‌های افراد استفاده کنند. در ادامه این متن یاد می‌گیریم چگونه امنیت سرمایه‌گذاری‌های ارز دیجیتال خود را به سرعت و به راحتی افزایش دهیم. همچنین در این مقاله درباره انواع متداول کلاهبرداری‌ها و چگونگی جلوگیری از قربانی شدن در آینده صحبت خواهیم کرد. قبل از بررسی گزینه‌های امنیت و حفاظت موجود، ابتدا سه مورد مهم را که همیشه باید به یاد داشته باشیم در مورد امنیت ارزهای دیجیتال خود، بررسی می‌کنیم.

مورد اول این است که اگر والت ارز دیجیتال سخت‌افزاری، نرم‌افزاری یا موبایل خود را دارید، حتماً در هیچ شرایطی به هیچ کس، هیچ شرکت یا هیچ وب‌سایتی کلید امنیتی ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای خود را ندهید. مورد دوم توجه به این نکته است که تعداد زیادی پیام متنی و ایمیل فیشینگ از سوی کلاهبرداران و هکرها به ما فرستاده می‌شود. یک قانون خوب این است که هرگز بر روی هیچ لینکی که از طریق ایمیل یا پیام متنی دریافت می‌کنید، کلیک نکنید؛ چرا که در آخرین روزها، کلاهبرداران در تلاش هستند تا سه مورد اطلاعات شما را به دست آورند: یک، عبارت کلیدی کیف پول شما؛ دو، اطلاعات ورود به حساب کاربری شما در سرویس‌های ارتباطی موبایل و نهادهای مالی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال، بانک‌های عادی، پیپال و غیره؛ و سه، تلاش برای دریافت اطلاعات بیشتری از شما نظیر شماره تلفن، آدرس و موارد مشابه، که این اطلاعات را برای تلاش در بازنشانی اطلاعات ورود به حساب‌های شما در سرویس‌های موبایل و نهادهای مالی استفاده می‌کنند. پس بله، بر روی لینک‌های ناشناخته کلیک نکنید. به جای آن، چیز سومی که باید در مورد امنیت ارزهای دیجیتال به یاد داشته باشید این است که همیشه وب‌سایت‌هایی که به آنها دسترسی می‌یابید را دوباره و سه باره بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که به وب‌سایت‌های درست و رسمی دسترسی یافته‌اید. کلاهبرداران همواره وب‌سایت‌های مشابه را برای دریافت اطلاعات ورود و سایر اطلاعاتی که ممکن است برای بازنشانی اطلاعات ورود استفاده شوند راه‌اندازی می‌کنند.

 

امنیت صرافی ارز دیجیتال با استفاده از والت ارزی معتبر

استفاده از والت ارزی معتبر تأثیر مهمی در امنیت کیف‌پول ارز دیجیتال دارد. والت (کیف پول) ارز دیجیتال، یک مکان ذخیره‌سازی برای کلیدهای خصوصی (private keys) است که به شما اجازه می‌دهد تا به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید و تراکنش‌ها را انجام دهید. یکی از تأثیرات اصلی استفاده از والت ارزی معتبر بر امنیت کیف‌پول ارز دیجیتال در بازار کریپتو محافظت از کلیدهای خصوصی است. والت‌های ارز دیجیتال معتبر، کلیدهای خصوصی شما را به صورت ایمن و رمزنگاری شده نگه می‌دارند. این کلیدها برای امضاء تراکنش‌ها و اثبات مالکیت ارزها استفاده می‌شوند. وجود یک سیستم امانت نگه‌دارنده کلیدها، از دسترسی غیرمجاز به آنها جلوگیری می‌کند.

همچنین والت‌های معتبر از رمزنگاری قوی برای حفاظت از اطلاعات شما استفاده می‌کنند. این به معنای این است که حتی اگر اطلاعات شما به دست افراد غیرمجاز برسد، آنها نمی‌توانند به سادگی از اطلاعات شما سوءاستفاده کنند. از سوی دیگر والت‌های معتبر ارتباط ارز دیجیتال شما با شبکه‌های امن و معتبر را فراهم می‌کنند. این اتصال امن از حملات مخرب و تلاش‌های نفوذ جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از والت‌های معتبر این است که اغلب استانداردهای امنیتی معتبر را پیاده‌سازی می‌کنند که به افزایش سطح امانت و محافظت از ارزهای دیجیتال شما کمک می‌کند. علاوه بر این برخی از والت‌های معتبر از ویژگی‌های پیشرفته امنیتی مانند احراز هویت دو عاملی (2FA) و امضاء چندمرحله‌ای (Multisig) پشتیبانی می‌کنند که امکان دسترسی غیرمجاز به کیف‌پول را کاهش می‌دهد.

امنیت صرافی ارز دیجیتال با تهیه نسخه پشتیبان

یکی از مهم‌ترین اقدامات برای افزایش امنیت کیف‌پول ارز دیجیتال است. با تهیه نسخه پشتیبان از کیف‌پول ارز دیجیتال، شما از احتمال از دست رفتن داده‌های مهم خود جلوگیری می‌کنید. در صورت اتلاف یا سرقت دستگاه یا هرگونه خسارت فیزیکی، با استفاده از نسخه پشتیبان، می‌توانید داده‌های خود را بازیابی کنید. همچنین خطراتی مانند خرابی دستگاه، فراموش کردن کلمه عبور، یا حملات نرم‌افزاری ممکن است به از دست رفتن داده‌های شما منجر شوند. نسخه پشتیبان تا حد زیادی می‌تواند از این خطرات محافظت کند، زیرا می‌توانید اطلاعات خود را بازنشانی کنید. در صورت نیاز به تغییر والت یا استفاده از والت جدید، نسخه پشتیبان اطلاعات کلیدهای خصوصی و سایر اطلاعات مربوط به کیف‌پول شما را فراهم می‌کند. این اقدام به شما اجازه می‌دهد که بدون افت امنیت و از دست رفتن دارایی‌های خود در بازار کریپتو به والت جدید منتقل شوید. در صورتی که کاربر کلمه عبور یا اطلاعات دسترسی خود را فراموش کند، نسخه پشتیبان به عنوان یک ابزار احتیاطی عمل می‌کند. با استفاده از نسخه پشتیبان، می‌توانید به سرعت به اطلاعات خود دسترسی یابید و از احتمال از دست دادن دارایی‌های خود جلوگیری کنید.

 موارد اضطراری مانند خرابی یا از دست رفتن دستگاه، نسخه پشتیبان به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک والت جایگزین یا ابزار بازیابی، به دارایی‌های خود دسترسی یابید. به طور کلی، تهیه نسخه پشتیبان از کیف‌پول ارز دیجیتال یک اقدام اساسی برای حفاظت از امنیت و دارایی‌های شماست و باید به صورت منظم انجام شود.

امنیت صرافی ارز دیجیتال با استفاده از یک صرافی معتبر

صرافی‌های معتبر اغلب از سیستم‌های ذخیره‌سازی امن برخوردارند که ارزهای دیجیتال را در کیف‌پول‌های خود نگه می‌دارند. این اقدام می‌تواند از دسترسی غیرمجاز به دارایی‌های شما جلوگیری کند. همچنین از رمزنگاری قوی برای محافظت از اطلاعات کاربران خود استفاده می‌کنند. این امر اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات حساس شما به صورت امن ذخیره شده و از دسترسی افراد ناخواسته جلوگیری می‌شود. بسیاری از صرافی‌های معتبر از امکانات احراز هویت پیشرفته برخوردارند. این اقدام به افزایش امنیت کاربران کمک کرده و از احتمال سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. همچنین صرافی‌های معتبر به صورت دائمی در حال مدیریت و بروزرسانی سیستم‌های امنیتی خود هستند. این اقدامات شامل شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌ها، پیشگیری از حملات سایبری، و ایجاد محیطی امن برای تراکنش‌های مالی می‌شود. از طرفی صرافی‌های معتبر معمولاً اموال مشتریان خود را تأمین می‌کنند. این بدان معناست که در صورت وقوع حوادث ناخواسته مانند حملات سایبری یا وضعیت مالی ناپایدار، اموال مشتریان تحت پوشش قرار می‌گیرد و با استفاده از تکنولوژی‌های امنیتی پیشرفته و آموزش به مشتریان، سعی در پیشگیری از کلاهبرداری و سرقت حساب دیجیتال دارند.

امنیت صرافی ارز دیجیتال با استفاده از VPN

برای از بین رفتن امنیت حساب، تنها مهم این است که کامپیوتر شما اسکن شود و هر بدافزاری که شناسایی شود حذف شود و کامپیوتر شما به سرعت امن شود. سرویس بعدی که می‌توانیم به عنوان سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از آن استفاده کنیم، استفاده از یک استVPN مخفف Virtual Private Network یا شبکه مجازی خصوصی است که یک سرویس است که به شما امکان متصل شدن به شبکه‌های عمومی مانند وای‌فای را از طریق یک تونل رمزنگاری‌شده می‌دهد که حریم خصوصی شما را در حین حضور آنلاین حفاظت می‌کند. این سرویس با مخفی کردن آدرس IP و مکان فیزیکی شما، امکان خصوصی‌سازی هویت شما را فراهم می‌کند. این به این معناست که هنگام اتصال دستگاه شما به اینترنت، هویت شما محافظت می‌شود و داده‌هایی که از طریق این اتصال عبور می‌کنند، به صورت امن انتقال پیدا می‌کنند. استفاده از VPN به شما این امکان را می‌دهد که از تماشا و پیگیری فعالیت‌های آنلاین شما توسط افراد، شرکت‌ها و دیگران جلوگیری کنید. به عنوان یک سرمایه‌گذار ارز دیجیتال، استفاده از VPN می‌تواند شما را در زمان اتصال به شبکه‌های عمومی محافظت کند، زیرا برخی از هکرها در این شبکه‌ها تلاش می‌کنند تا اطلاعات شما را دزدیده و بررسی کنند. با استفاده از این سرویس، اطلاعات شما از دید دیگران مخفی می‌شود و این اقدام به شما امکان انجام تراکنش‌های امن‌تر در فضای آنلاین را می‌دهد.

کار بعدی که می‌توانیم برای محافظت بیشتر از خود به‌عنوان سرمایه‌گذار رمزارز انجام دهیم، ایجاد یک آدرس ایمیل جداگانه است که قبلاً با ارائه‌دهنده سرویس ایمیل رمزگذاری‌شده استفاده نکرده‌ایم تا از آن به‌طور انحصاری برای سرویس‌های ایمیل رمزگذاری‌شده استفاده کنیم که حریم خصوصی و امنیت را در اولویت قرار می‌دهند. از شما در برابر کلاهبرداران یا هکرهای بالقوه محافظت می‌کند، یکی از خطرات، نقض حساب، و دومی اگر بتوانند رمز عبور را بازنشانی کنند، همه ایمیل‌های قبلی رمزگذاری شده‌اند، به این معنی که نمی‌توانند آنها را ببینند. هکرها سعی می‌کنند به یک حساب ایمیل دسترسی پیدا کنند تا ببینند از چه خدمات مالی دیگری استفاده می‌کنید تا آن‌ها را نیز هدف قرار داده و به آن دسترسی پیدا کنید، بنابراین اگر تصمیم دارید یک آدرس ایمیل جدید ایجاد کنید، پیشنهاد می‌کنم به ارائه‌دهندگان ایمیل مانند protonmail که اولویت دارند، مراجعه کنید.

امنیت صرافی ارز دیجیتال با احراز هویت دو‌مرحله‌ای

گزینه دیگری که می‌توانید برای سرویس‌های ایمیل رمزگذاری شده در نظر بگیرید، CTemplar است و خود را امن‌ترین سرویس ایمیل رمزگذاری شده ناشناس می‌داند. آنها از استفاده ناشناس پشتیبانی می‌کنند و داده‌های شخصی شما را حفظ نمی‌کنند، به این معنی که در صورت درخواست نمی‌توان چیزی را فاش کرد. بنابراین با آدرس‌های ایمیل جدید یا قدیمی به طور یکسان، باید مطمئن شوید که رمز عبور قوی و منحصربه‌فردی دارید که در هیچ جای دیگری برای دسترسی به حساب کاربری استفاده نمی‌کنید و همچنین مطمئن شوید که احراز هویت دو‌مرحله‌ای را تا جایی که ممکن است فعال کنید که ما را به مرحله بعدی می‌رساند. محصولی که می‌توانیم از آن برای افزایش امنیت سرمایه‌گذاری‌های رمزنگاری خود در بازار کریپتو استفاده کنیم دستگاه‌های احراز هویت دو مرحله‌ای مانند Yubikey است. شما باید شماره تلفن همراه خود را به عنوان راهی برای دسترسی یا بازیابی دسترسی به حساب‌های مرتبط با ارز دیجیتال مانند صرافی‌ها، حساب‌های ایمیل، حساب‌های بانکی و هر چیزی که مربوط به دسترسی به حساب‌های مالی است حذف کنید.

این شامل استفاده از تلفن همراه شما با احراز هویت دو‌مرحله‌ای متن پیامکی است زیرا بسیار خطرناک است. این به این دلیل است که کلاهبرداران کاری را انجام می‌دهند که بعداً در مورد آن به نام سرقت سیم‌کارت برای سرقت پول و رمزنگاری شما صحبت خواهیم کرد. یکی از روش‌های جلوگیری از سرقت سیم‌کارت احراز هویت فاکتور، به جای استفاده از پیام‌های متنی اس‌ام‌اس به صورت دوگانه، با استفاده از برنامه‌های تلفن همراه مانند Google Authenticator یا Authy است. اما برای امنیت بیشتر، بهترین راه برای تنظیم احراز هویت دو‌مرحله‌ای، استفاده از دستگاه دو‌مرحله‌ای سخت‌افزاری اختصاصی است. Yubikey یک احراز هویت سخت‌افزاری است که تنها با هدف ایمن کردن حساب‌های شما با ارائه بالاترین سطح دفاع از فیشینگ ایجاد شده است، در حالی که استفاده از آن بسیار آسان است. آنها در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای دستگاه‌های بی‌شماری مانند رایانه‌های مک و مایکروسافت و همچنین دستگاه‌های تلفن همراه مانند تلفن‌های همراه و تبلت‌ها موجود هستند.

اقدام امنیتی بعدی قطعاً یک راه حل است، زیرا شما را در برابر یکی از خطرناک‌ترین انواع هک‌ها و کلاهبرداری‌ها به نام تعویض سیم‌کارت محافظت می‌کند. تعویض سیم‌کارت زمانی است که کلاهبرداران شماره تلفن شما را ربوده و آن را به تلفن جدیدی با سیم کارت متفاوت هدایت می‌کنند. این بدان معنی است که تمام پیامک‌ها و تماس‌های تلفنی شما فوراً به تلفن دیگری در دست کلاهبردار هدایت می‌شود. بنابراین، هر پیام متنی احراز هویت دو‌مرحله‌ای که برای دسترسی به حساب‌های مهم راه‌اندازی کرده‌اید، اکنون مستقیماً به کلاهبردار می‌رود. آنها از شماره تلفن همراه ربوده شده شما برای بازنشانی گذرواژه‌های صرافی‌های شما برای دسترسی و برداشت هرگونه وجه از حساب‌های شما استفاده می‌کنند و اگر بانک یا کارتی به صرافی‌هایی که آنها هک کرده‌اند متصل داشته باشید، آن‌ها همچنین آن حساب‌ها را برای خرید ارزهای دیجیتال تخلیه می‌کنند و سپس آن رمزارز را به کیف پول‌های خودشان نیز خارج می‌کنند. در طول این فرآیند، آنها همچنین می‌توانند از حساب‌های بانکی مورد استفاده شما مطلع شوند و با شماره تلفن ربوده شده شما، سعی می‌کنند حساب‌های بانکی سنتی شما را نیز هک کند تا حواله‌های سیمی یا موارد مشابه را برای سرقت وجوه شما آغاز کند.

امنیت صرافی ارز دیجیتال با استفاده از کیف پول سخت‌افزاری

بهترین و امن‌ترین مکان برای ذخیره ارزهای دیجیتالی که می‌خواهید در طولانی مدت نگه دارید، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری ذخیره‌سازی سرد در بازار کریپتو است. وقتی کریپتو خریداری می‌کنید و آن را در مبادله نگه می‌دارید، مالکیت یا کنترل کاملی بر سرمایه‌گذاری‌های خود ندارید. در هر زمانی صرافی‌ها می‌توانند حساب‌های شما را مسدود و قفل کنند، از برداشت‌ها جلوگیری کنند و حتی رمزارز شما را به شخص دیگری قرض دهند، در حالی که ریسک آن را می‌پذیرید، بنابراین مطمئن شوید که رمزارز خود را از صرافی‌ها به کیف پول سخت‌افزاری ذخیره‌سازی سرد خود منتقل می‌کنید.

اگر به دنبال حداکثر امنیت هستید، BC Vault  گزینه کیف پول سخت‌افزاری مناسبی است. هرگز یک کیف پول سخت‌افزاری را از جایی به جز سازنده واقعی نخرید تا از دستکاری دستگاهی که هک شده و با Cool دستکاری شده است جلوگیری کنید. بنابراین، علاوه بر اینکه مالکیت و کنترل کامل بر دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به شما می‌دهد. یکی دیگر از چیزهای عالی در مورد کیف پول‌های سخت‌افزاری ذخیره‌سازی سرد این است که کلید خصوصی شما به‌صورت آفلاین تولید می‌شود. به این معنی که هیچ کس نمی‌تواند به اینترنت متصل شود، نمی‌تواند به کلید خصوصی دسترسی پیدا کند و وجوه شما را بدزدد. اما فقط اگر کلید خصوصی را آفلاین نگه دارید. بنابراین هنگام تنظیم کیف پول و دریافت عبارت ۲۴ کلمه‌ای، مطمئن شوید که اطلاعات را در دستگاه متصل به اینترنت ذخیره نمی‌کنید.

stonebook  دارای فضایی برای بیش از ۵۰ نسخه پشتیبان از کیف پول رمزنگاری، با صفحات مقاوم در برابر آب و پارگی است، همه اینها در حالی که اطلاعات شما را ۱۰۰% آفلاین از هکرها حفظ می‌کند. Shieldfolio یک خودکار نامرئی ارائه می‌دهد که یک نشانگر دائمی مقاوم در برابر نشت آب با جوهر کم دید است که دیدن نوشته شما را برای هر کسی دشوار می‌کند و دارای یک نور UV داخلی است تا متن مخفی شما را به وضوح نشان دهد. که حریم خصوصی و امنیت کامل شما در بازار کریپتو را در برابر کسی که سعی در سرقت رمزنگاری شما دارد تضمین می‌کند. بنابراین، این یک محصول کریپتو بسیار جالب است که فکر می‌کنم برای هر کسی که در حال حاضر در حوزه رمزنگاری کار می‌کند یا به دنبال ورود به کریپتو است، یک هدیه خوب خواهد بود. دو محصول آخر امنیتی که قابل ذکر است همچنین گزینه‌های آفلاین عالی را برای ذخیره کردن Kays One خصوصی شما، کپسول انفرادی cryptosteel ارائه شده توسط Ledger ارائه می‌کنند. این یک کپسول فولادی جامد برای محافظت از عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای است. با محافظت از پشتیبان خود، یک لایه امنیتی اضافی اضافه کنید و انعطاف‌پذیری نهایی را تجربه کنید. محصول بعدی BillFod است که توسط Ledger نیز ارائه شده است. Billfod یک قاب فولادی جامد برای ذخیره و محافظت از عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای شما است که برای مقاومت در برابر آتش، آب و موارد دیگر طراحی شده است. با استفاده از کاشی‌های کاراکتر، عبارت بازیابی خود را در واحد فولادی ایجاد می‌کنید و یک پشتیبان تقریباً نابود نشدنی ایجاد می‌کنید. بنابراین، در پایان، این عبارت ۲۴ کلمه ای است که برای محافظت و ایمن کردن نیاز دارید. اما مسأله اینجاست، اگر شما یک سرمایه‌گذار بسیار جدی در حوزه ارزهای دیجیتال هستید، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای ذخیره عبارت ۲۴ کلمه‌ای شما اصلاً در خانه شما نیست. افرادی که مقادیر قابل توجهی از ارزهای دیجیتال دارند یا به طور کلی در مورد تامین امنیت سرمایه‌گذاری‌های خود در ارزهای دیجیتال جدی هستند، هیچ یک از کلیدهای خصوصی خود را در خانه، دفتر کار یا آدرس‌های مرتبط با آنها ذخیره نمی‌کنند. آنها به هیچ وجه به عبارات کیف پول رمزنگاری یا کلیدهای خصوصی خود دسترسی آسانی ندارند. بنابراین بهترین و ایمن‌ترین راه برای ذخیره ارز دیجیتال روی چندین صفحه یا کپسول فولادی مانند مواردی است که لجر در چندین مکان در سراسر جهان قرار دارد.

جمع‌بندی

در این مطالعه، به بررسی امنیت صرافی ارز دیجیتال پرداختیم. ابتدا، به سه نکته اساسی حفظ عبارت کلیدی (seed phrase)، جلوگیری از کلیک بر روی لینک‌های ناشناخته، و بررسی دقیق وب‌سایت‌ها به منظور جلوگیری از ورود به سایت‌های مشابه تاکید شد. سپس به مهمترین اقداماتی که می‌توان برای افزایش امنیت در استفاده از کیف‌پول‌های ارز دیجیتال انجام داد، پرداخته شد. تهیه نسخه پشتیبان از کیف‌پول به عنوان یک اقدام اساسی برای حفاظت از دارایی‌ها و اطلاعات، مورد بررسی قرار گرفت. این اقدام می‌تواند در مواقع اضطراری، از از دست دادن اطلاعات و دارایی‌ها جلوگیری کند. همچنین، استفاده از والت‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر به عنوان یکی از راهکارهای اصلی در تأمین امنیت مطرح شد. صرافی‌های معتبر با استفاده از سیستم‌های رمزنگاری قوی، احراز هویت پیشرفته، و مدیریت دائمی ریسک‌های امنیتی، محیطی امن برای انجام تراکنش‌های مالی فراهم می‌کنند. در نهایت، به اهمیت آگاهی از تهدیدهای امنیتی و اجرای عملیات امنیتی پرداخته شد. با اعتنای به این موارد، سرمایه‌گذاران می‌توانند از امنیت بالاتری در دنیای ارزهای دیجیتال بهره‌مند شوند و از احتمالات کلاهبرداری و سرقت دارایی‌های خود جلوگیری کنند.

دیدگاه کاربران

دیگران در مورد این پست چه میگویند

دیدگاه شما چیست

دیدگاه خود در مورد این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر روشی یا شخصی ممنوع است.
انتشار مطالب غیراقتصادی، تبلیغ سایت، کانال، اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط، غیرمجاز است.
درصورت تخطی از قوانین‌ مذکور پیام حذف شده، حساب کاربری شما مسدود و از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌گردد.

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای ارسال دیدگاه خود میبایست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب